Usługi tłumaczeniowe

Pozdrowienia w języku angielskim: 29 słów i zwrotów, które pozwolą Ci stylowo powiedzieć "cześć"

Hello, Bonjour, Hola, Salaam, Guten tag, Hello, Здравстуйте!

Jest to pierwsze słowo, którego uczysz się w każdym nowym języku, podstawowy znak powitania, który pokazuje, że chcesz z kimś porozmawiać. Najprawdopodobniej nauczyłeś się podstawowych angielskich pozdrowień, zanim jeszcze zacząłeś inwestować w swoje umiejętności językowe. Jeśli jednak chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje pierwsze wrażenie, istnieje mnóstwo bardziej barwnych sposobów na przywitanie się.

Czy chcesz poznać najbardziej profesjonalny sposób powitania kolegów podczas rozmowy wideo? Jakieś slangowe wyrażenia, którymi można rozpocząć SMS-a do kuzyna? A może specjalnie brytyjsko-angielskie "hello", aby rozbawić kierowcę autobusu podczas następnej wycieczki do Londynu? Ta lista pomoże Ci poznać słowa i zwroty, dzięki którym z pewnością przywitasz się z każdym w języku angielskim.

Formalne pozdrowienia

Czasami trzeba użyć bardziej formalnego lub biznesowego języka, aby zachować profesjonalny ton. Oto najczęstsze sytuacje, w których takie powitania są konieczne:

 • rozmowa o pracę
 • spotkanie biznesowe
 • komunikowanie się z kierownictwem wyższego szczebla lub dyrektorem generalnym
 • rozmowa z nowym kolegą
 • rozmowa z klientem
 • okazywanie szacunku starszej osobie
 • rozmowa z kimś, kogo prawie nie znasz

Aby rozpocząć oficjalną rozmowę w dowolnej z tych sytuacji, należy użyć poniższych zwrotów.

1. Jak się masz?

Jeśli szukasz BARDZO formalnego zwrotu dla kogoś, kogo spotykasz po raz pierwszy, ten będzie najbardziej odpowiedni. Chociaż to pozdrowienie jest dziś dość rzadkie, nadal można je usłyszeć od starszych osób.

"Witam. Jak się masz?" jest idealne na kolację biznesową lub oficjalne wydarzenie, takie jak konferencja. Jak w mowie zawodowej w każdym języku, najbardziej odpowiednią odpowiedzią jest neutralne lub pozytywne "I'm doing well thank you / Fine, thank you", aby zachować pewien dystans, nawet jeśli w rzeczywistości masz bardzo zły dzień!

Jeśli jest używane jako oficjalne powitanie, czasami "Jak się masz" jest, co dziwne, używane raczej jako stwierdzenie niż pytanie. Zdarza się to najczęściej przy pierwszym podaniu ręki. Łatwo to usłyszeć: na końcu zdania nie będzie żadnej fleksji. W takim przypadku prawidłową reakcją jest powtórzenie pytania do pytającego tym samym płaskim tonem: "Jak się masz?".

2. Miło mi cię poznać / Miło mi cię poznać

Jest to jeden z przykładów powitania z szacunkiem, którego możesz użyć, odpowiadając komuś, kogo spotykasz po raz pierwszy. Na przykład:

 • A: Dzień dobry. Jestem Alex White z [firmy].
 • B: Miło mi pana poznać, panie White.

Kiedy ludzie się spotykają, powszechną praktyką jest podawanie sobie rąk. Uścisk dłoni trwa zazwyczaj kilka sekund, co daje wystarczająco dużo czasu, aby powiedzieć "Miło mi cię poznać".

3. Jak się pan miewa?

Jest to uprzejmy sposób zapytania "Jak się masz?", gdy nie widziało się danej osoby przez dłuższy czas. Pytanie to należy zadawać tylko wtedy, gdy już się kogoś spotkało.

 • A: Jak się masz?
 • B: Dużo pracuję. A co u ciebie?

Najlepszym sposobem na to, by powitania brzmiały naturalnie i pewnie, jest przećwiczenie ich na głos, najlepiej z osobą mówiącą płynnie, która udzieli Ci wskazówek. Nie masz z kim ćwiczyć? Znajdź swojego idealnego nauczyciela.

4. Dzień dobry / Dzień dobry / Dobry wieczór

Te sposoby witania się z ludźmi są używane o różnych porach dnia. Niezależnie od tego, czy rozmawiasz ze stałym klientem, kolegami z pracy czy nowymi sąsiadami, te zwroty są skuteczne, aby rozpocząć rozmowę.

Pozdrowienia zmieniają się w zależności od pory dnia. Na przykład "Dzień dobry" jest zazwyczaj używane od 5.00 do 12.00, natomiast "Dzień dobry" od 12.00 do 18.00. "Dobry wieczór" jest często używane po 18.00 lub po zachodzie słońca.

Należy pamiętać, że "Dobranoc" nie jest pozdrowieniem. W komunikacji formalnej używa się go do pożegnania. Na przykład:

 • Miło było cię poznać. Dobranoc!
 • Dobranoc! Do zobaczenia jutro.

Aby okazać swój szacunek, można również dodać nazwisko danej osoby do słów powitania. Rodzimi użytkownicy języka angielskiego zazwyczaj zachowują się bardziej nieformalnie, nawet w komunikacji biznesowej, i używają imienia osoby po pozdrowieniu:

 • Dzień dobry, panie Houston.
 • Dzień dobry, pani Partridge.
 • Dzień dobry, Tom.
 • Dobry wieczór, Kelly

Powszechne jest także mówienie "Good morning, sir/madam", gdy witamy się z kimś w sytuacji formalnej, a jego nazwisko nie jest znane. Często słyszy się to, gdy personel rozmawia z klientami w sklepach, restauracjach i hotelach.

Chcesz doskonalić swoje umiejętności konwersacyjne? Zapoznaj się z naszym artykułem na temat pięciu głównych zasad small talk.

Oficjalne powitania w listach i wiadomościach e-mail

W każdym języku wiele z najbardziej formalnych rozmów odbywa się w formie pisemnej: podania o pracę, zapytania prawne, skargi na firmę. Oto najlepsze sposoby na pisemne powitanie kogoś, kto ma coś poważnego do powiedzenia.

Warto również zapoznać się z naszym podręcznym przewodnikiem po pisaniu e-maili po angielsku.

5. Szanowny Panie lub Szanowna Pani

Jeśli nie znasz imienia i nazwiska osoby, do której wysyłasz list lub e-mail zawodowy, "Dear Sir or Madam" jest najczęstszym sposobem rozpoczęcia rozmowy. Jest on jasny, pełen szacunku i rzeczowy. Niektóre przypadki, w których jest to przydatne, to np:

 • Gdy zwracasz się do działu, z którym chciałbyś współpracować
 • Gdy wysyłasz e-mail do firmy

Jeśli jednak jesteś w stanie znaleźć osobę, z którą chcesz porozmawiać, szukając jej w Internecie, znacznie bardziej profesjonalne jest wysłanie indywidualnego formalnego pozdrowienia.

6. Do Kogo To Może Dotyczyć

Jest to kolejny profesjonalny sposób adresowania wiadomości e-mail do nieznajomej osoby. Jest to nieco staromodny sposób, ale idealny, jeśli Twój formalny e-mail ma dotyczyć grupy osób lub jeśli chcesz, aby brzmiał szczególnie powściągliwie. Odpowiednie sytuacje to między innymi:

 • Gdy wysyłasz e-mail do całego działu, którego nie znasz
 • Gdy wysyłasz skargę do firmy
 • Gdy wysyłasz list referencyjny do osoby, którą kiedyś zarządzałeś

7. Do menedżera ds. zatrudnienia

Jeśli wysyłasz podanie o pracę lub kontaktujesz się z działem HR w sprawie stanowiska, o które chciałbyś się ubiegać, pozdrowienie "Do menedżera zatrudniającego" jest bardzo przydatne. Jest ono szczególnie pomocne, gdy wysyłasz e-mail do ogólnej firmowej skrzynki "info@", ponieważ sygnalizuje, że Twoja wiadomość będzie dotyczyła możliwości pracy i natychmiast instruuje osobę zarządzającą skrzynką, aby przekazała Twoją wiadomość do działu HR.

8. Szanowny Panie X / Pani X / Pani X / Pani X / Panno X / Profesorze X / Doktorze X

Jeśli znasz imię i nazwisko osoby, do której wysyłasz formalnego e-maila, lepiej jest zacząć rozmowę od słów "Dear Mr [nazwisko]" zamiast "Dear sir or madam".

W rzadkich przypadkach osoba, do której wysyłasz e-mail, może użyć pozdrowienia, które wskazuje na jej zawód. Lekarze i nauczyciele akademiccy z tytułem doktora używają czasem zwrotu "Dr", a profesorowie szkół wyższych - "Prof". W innych przypadkach można użyć zwrotu "Drogi Panie [nazwisko]" w przypadku mężczyzny, "Droga Pani [nazwisko]" w przypadku kobiety zamężnej lub "Droga Pani [nazwisko]" w przypadku kobiety niezamężnej. Jeśli nie wiesz, jaki jest stan cywilny kobiety, do której wysyłasz e-mail zawodowo, powinieneś użyć zwrotu "Pani [nazwisko]". Jeśli nie znasz tytułu osoby, z którą chcesz się skontaktować, lub nie możesz odgadnąć jej płci na podstawie imienia i nazwiska, spróbuj poszukać jej w serwisie Linkedin.

Uwaga: nawet przy wysyłaniu bardzo formalnych, profesjonalnych wiadomości większość osób po pierwszej lub drugiej wymianie e-maili przechodzi na "Dear [Imię]". Zazwyczaj osoba, do której się odezwałeś, odpowiada "Drogi [imię]" i od tego momentu uprzejmie jest zwracać się do niej w ten sam sposób.

Potrzebujesz inspiracji na kolejny wers? Sprawdź nasz przewodnik, jak zacząć list i napisać świetny haczyk.

Nieformalne powitania

Jeśli chodzi o rozmowę z sąsiadem lub pogawędkę z kolegami podczas przerwy na kawę, możesz wybrać te nieformalne pozdrowienia. Sytuacje, w których takie pozdrowienia pasują w sposób naturalny, to m.in:

 • podczas zwykłego spotkania z kolegami
 • Rozmowa z zespołem w pracy
 • spotkania networkingowe
 • witanie się z sąsiadami
 • rozmowa z przyjacielem

9. Hello / Hi / Hey

Jak już prawie na pewno wiesz, "Cześć" oraz "Cześć" to najpopularniejsze powitania w sytuacjach nieformalnych. Zazwyczaj po nich następuje imię danej osoby:

 • Witaj, Michel. Jak się masz?
 • Cześć, Monica. Miło cię widzieć!

Z reguły używaj "hej" w stosunku do osób, które dobrze znasz. Nie ma problemu z rozpoczęciem rozmowy z nieznajomym w nieformalnej sytuacji również od "hej", ale nie należy wymawiać go zbyt ostro, ponieważ może to wyglądać na niegrzeczne lub konfrontacyjne.

10. Dzień dobry / Popołudnie / Wieczór

Jest to przyjazny i ciepły sposób powitania w większości nieformalnych sytuacji. Brzmi on szczególnie naturalnie, gdy właśnie przechodzisz obok kogoś, z kim utrzymujesz nieformalne stosunki, ale nie masz czasu na dłuższą pogawędkę, np. listonosza, sąsiada czy pracownika kawiarni. Równie dobrze można w ten sposób rozpocząć dłuższą rozmowę.

11. Jak się masz? / How's it going?

Jest to swobodny sposób pytania "Jak się masz?". Ludzie wolą zadawać jedno z tych pytań po głównym powitaniu. Zazwyczaj następuje po nim krótka, pozytywna odpowiedź. Na przykład:

 • A: Cześć, Amando! Jak się masz?
 • B: Dobrze, dziękuję. A ty?
Mamy korepetytorów online w ponad 50 językach.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonale"

12. Miło cię widzieć / It's great to see you / Good to see you

Kiedy nie widziałeś kogoś przez dłuższy czas lub spotykasz go niespodziewanie, użyj jednego z tych przyjaznych pozdrowień. Można ich użyć na początku rozmowy lub tuż po wstępnym "cześć".

 • Witaj, Weroniko. Miło cię tam widzieć.

13. Dawno się nie widzieliśmy / Minęło trochę czasu

Tych popularnych zwrotów używa się, aby pozdrowić starego przyjaciela lub rozpocząć rozmowę z osobą, której dawno się nie widziało. Po tych wyrażeniach często następują pytania w rodzaju "Jak się masz?" lub "Co nowego?". Jest to również świetny sposób na rozpoczęcie krótkiej rozmowy o tym, co się wydarzyło od ostatniego spotkania.

 • A: Cześć, John! Dawno się nie widzieliśmy. Jak się masz?
 • B: W porządku, dzięki! Co nowego?
 • A: Cześć, Taya. Jak leci?
 • B: Dobrze, dziękuję.
 • A: Dawno cię nie widziałam.
 • B: Tak, minęło trochę czasu.

Chcesz, aby te zwroty były naturalne? Naucz się ich, rozmawiając z korepetytorem na Preply

Slangowe pozdrowienia

Slangu można się uczyć z przyjemnością: jest nieformalny i trochę niepoważny, a używanie go oznacza, że jesteś w przyjacielskich stosunkach. Oto kilka różnych sposobów na przywitanie się z dobrymi przyjaciółmi i młodszymi krewnymi.

14. Yo!

To zabawne pozdrowienie wywodzi się z kultury hip-hopu w Ameryce lat 90. XX wieku. Do dziś jest ono powszechnie używane w USA.

15. Co tam?

To bardzo powszechne pozdrowienie w slangu, używane zarówno osobiście, jak i w wiadomościach tekstowych. Jest to bardziej swobodny sposób witania się z przyjaciółmi, polegający na pytaniu, co u nich słychać i co nowego słychać w ich życiu. Nie jest niegrzeczne i może być używane w stosunku do kolegów z pracy, z którymi jesteś blisko, a także członków rodziny i przyjaciół.

16. Sup

Jest to skrócona wersja zwrotu "Co słychać?", który był bardzo popularny w Ameryce na początku XXI wieku. Obecnie używa się go przeważnie tylko ironicznie lub w tekście.

17. Hejyy

Podczas pisania SMS-ów lub wysyłania wiadomości bezpośrednich niektórzy ludzie lubią dodawać dodatkowe "y" na końcu "hey". Z jakiegoś tajemniczego powodu jest to najczęściej używane podczas flirtowania. Im dłuższy jest ogonek "y", tym bardziej zalotna jest wiadomość! Więcej niż trzy lub cztery wygląda jednak trochę desperacko...

Brytyjskie pozdrowienia

Znajomość kilku brytyjskich powitań w języku angielskim sprawi, że podczas podróży do Wielkiej Brytanii będziesz wydawać się szczególnie przyjazny, pokazując od pierwszego wrażenia, że chcesz zaangażować się w lokalną kulturę. Oto kilka brytyjskich pozdrowień, które można wypróbować na królowej lub na kolegach w pubie!

18. Miło mi cię poznać / Miło cię widzieć

Witając się w oficjalnym miejscu, Brytyjczycy częściej opisują spotkanie jako "miło mi" niż "miło". Jeśli odwiedzisz Wielką Brytanię, zauważysz, że wiele osób używa słowa "lovely", które w amerykańskim angielskim oznacza to samo, co "fine". Dla brytyjskich użytkowników języka angielskiego brzmi ono bardziej uprzejmie i szczerze.

19. Are you OK?

Jest to brytyjska, slangowa wersja "Hello. Jak się masz?". Jeśli Twój znajomy wita Cię w ten sposób, możesz odpowiedzieć "yeah, fine" lub, jeśli chcesz zabrzmieć jeszcze bardziej brytyjsko, "not bad" - co oznacza dokładnie to samo.

20. W porządku, kolego? / Alright?

Jest to bardzo popularny slangowy sposób na powiedzenie przyjacielowi "cześć". Jest to skrócona wersja zwrotu "Are you alright?". Ponownie, odpowiednią i przyjazną odpowiedzią jest "Nieźle, kolego, a ty?".

21. Hiya!

Jest to bardzo powszechny sposób mówienia "cześć", szczególnie w północnej Anglii. Jest on również często używany w wiadomościach tekstowych.

22. What's the craic?

To pozdrowienie jest używane tylko w Irlandii, a "craic" wymawia się tak, aby rymowało się z angielskimi słowami "crack" i "back". Jest to bardzo ciepły zwrot, który oznacza: "co nowego u Ciebie?" lub "czy masz jakieś ciekawe nowe plotki od naszego ostatniego spotkania?".

Bądź jednak ostrożny: jeśli użyjesz tego zwrotu na powitanie kogoś irlandzkiego, a sam nie jesteś Irlandczykiem, możliwe, że ta osoba pomyśli, że się z niej nabijasz!

Masz ochotę na więcej brytyjskiego slangu? Sprawdź nasz przewodnik po 40 najbardziej zapadających w pamięć brytyjskich słowach slangowych dla osób uczących się ESL

Śmieszne pozdrowienia

Bardzo trudno jest być zabawnym w nowym języku (a przynajmniej trudno jest być zabawnym celowo!). Zdolność rozumienia i opowiadania dowcipów jest często postrzegana jako oznaka biegłości. Jeśli nadal uczysz się angielskiego, wrzucenie do rozmowy głupiej lub staroświeckiej wersji "hello" jest prostym sposobem na rozśmieszenie kogoś.

Jeśli uczysz się angielskiego, aby rozmawiać z partnerem lub przyjaciółmi, zaskoczenie ich jedną z tych dziwnych form rozpoczynania rozmowy może być bardzo zabawne. Oto kilka mniej poważnych "hello" i wskazówki, kiedy je wypróbować, aby uzyskać maksymalny efekt.

23. Ahoj!

To bardzo stare pozdrowienie, które pochodzi aż ze staroangielskiego i było kiedyś używane przez marynarzy do przywoływania statków. Obecnie jest ono wypowiadane tylko przez Spongeboba i innych bohaterów kreskówek o tematyce oceanicznej. Jest tak samo głupie, gdy jest napisane w wiadomości tekstowej, jak i na żywo.

24. Witaj nieznajomy!

Tego zwrotu używa się czasem, gdy witamy się z przyjaciółmi, których nie widzieliśmy od dłuższego czasu. Jest to żartobliwa wersja zwrotu "dawno się nie widzieliśmy".

25. 'Ello, gov'nor!

Jest to skrócona wersja "Hello, governor", pozdrowienia używanego przez handlowców w wiktoriańskim Londynie, aby okazać szacunek podczas rozmowy z członkami wyższej klasy społecznej. Usunięcie litery "H" z "Hello" ma na celu upodobnienie wymowy do słynnego akcentu "cockney", kojarzonego ze wschodnim Londynem. Dziś jest on używany wyłącznie przez osoby dokuczające swoim brytyjskim kolegom!

26. Goodmorrow!

To niedorzeczny sposób mówienia "dzień dobry". Jest niepotrzebnie formalny i kojarzy się ze staroświecką poezją, więc używanie go w prawdziwej rozmowie jest z pewnością dość głupie!

27. Co jest grane?

To inny sposób powiedzenia: "Co jest?" lub "Co się dzieje?".

28. Co słychać, Jaskierku?

Jest to bardzo rzadko używane pozdrowienie, ale na pewno kogoś rozśmieszy. Jaskier to delikatny żółty kwiat rosnący w trawie, a także bardzo popularne imię dla krowy. Zwrócenie się do osoby dorosłej per "Jaskier" jest dość zabawne.

29. Howdy!

Jest to skrót od zwrotu "Jak się masz?", używanego stereotypowo w niektórych regionach Kanady i Ameryki. Obecnie jest on używany głównie przez kowbojów z kreskówek.

Krótkie słowo wstępne

Dobrze dobrane "cześć" nadaje ton każdej rozmowie, niezależnie od tego, czy rozmawiamy z bliskim przyjacielem, czy z kimś, kogo ledwo znamy.

Nie bój się wypróbować tych nowych wyrażeń w codziennej komunikacji. Uzbrojony w te słowa i zwroty, możesz rozpocząć niemal każdą rozmowę w bardziej żywy i płynny sposób.

Chcesz jak najszybciej zacząć mówić z pewnością siebie? Znajdź osobistego korepetytora, który będzie idealnie dopasowany do Twojego budżetu i planu dnia

Najczęściej zadawane pytania dotyczące angielskich powitań

Co to są proste pozdrowienia?

Najprostszym pozdrowieniem jest staromodne "hello", "hey" lub "hi". Można ich używać niemal w każdej sytuacji!

Jak się przywitać w uroczy sposób?

Jeśli chcesz być nieco mniej formalny i bardziej przyjazny, możesz powiedzieć "hej tam" lub, jeszcze lepiej w SMS-ie lub wiadomości błyskawicznej, "hej tam :)". Innym słodkim pozdrowieniem jest przywitanie się w innym języku, np. "hola".

Jak witać się z kimś na czacie?

Czat jest zazwyczaj nieformalny, więc wystarczy powiedzieć "hej" lub coś jeszcze bardziej przyjaznego (i slangowego), jak "yo" lub "sup".

Jak przywitać się z kimś z szacunkiem?

Najbardziej pełne szacunku powitania to powitania formalne, takie jak "cześć", lub związane z czasem, takie jak "dzień dobry" lub "dobry wieczór". Aby pozdrowienie było jeszcze bardziej pełne szacunku, należy dodać po nim oficjalny tytuł słuchacza, np. "witam pana lub panią ______", a nawet "witam pana lub panią".

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pozdrowień

Jak się mówi "hola" de forma bonita?

Jeśli chcesz być nieco mniej formalny i bardziej prosty, możesz powiedzieć "hej tam" lub, co gorsza, jeśli chodzi o wiadomość tekstową, "hej tam :)". Otro saludo simpático es decir hola en otro idioma, por ejemplo, "salut!".

Jakie to są proste pozdrowienia?

Najbardziej znane formy grzecznościowe to "cześć", "hej" lub "cześć". Można je stosować w każdej sytuacji.

W jaki sposób można się z szacunkiem przywitać z kimś?

Najbardziej serdeczne pozdrowienia to te formalne, takie jak "dzień dobry", lub te związane z czasem, takie jak "dzień dobry" lub "dobry wieczór". Aby pozdrowienie było jeszcze bardziej serdeczne, należy dodać po nim formalną nazwę osoby, np. "dzień dobry, pani lub panie ______", a nawet "dzień dobry, panie lub pani".