Usługi tłumaczeniowe

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim: typowe pytania i odpowiedzi (oraz kilka najważniejszych wskazówek!)

Każdego roku setki tysięcy osób uczą się języka angielskiego, aby rozwinąć swoją karierę zawodową. Dla wielu z nich jest to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęli. Zobacz, jak nauka angielskiego pomogła jednemu z naszych uczniów awansować w pracy.

Jeśli jednak dopiero co nauczyłeś się języka, zmierzenie się z anglojęzycznym rozmówcą może być dużym wyzwaniem. W końcu rozmowy kwalifikacyjne nie tylko sprawdzają zdolność do wykonywania danej pracy, ale także umiejętność wymyślania ciekawych odpowiedzi pod presją czasu - co jest szczególnie trudne, jeśli trzeba je najpierw przetłumaczyć na język obcy!

Sekretem dobrego wyniku jest dobre przygotowanie. Zrób jak najwięcej przemyśleń przed rozmową kwalifikacyjną w języku angielskim.

Ten niezwykle dokładny przewodnik podpowie Ci, czego się spodziewać, co sprawdzić i jak zaplanować idealną odpowiedź na najczęściej zadawane pytania. Postępuj zgodnie ze wszystkimi krokami, a możesz być pewien, że masz największe szanse na sukces.

Przygotowujesz się do rozmowy telefonicznej? Dlaczego nie omówić wcześniej listy pytań z korepetytorem, który specjalizuje się w Business English?

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim: najważniejsze wskazówki

Uzyskaj jasny obraz idealnego kandydata

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej w dowolnym języku, pierwszym krokiem jest przejrzenie ogłoszenia o pracę. Podkreśl cechy, kwalifikacje i doświadczenia, których rekruterzy oczekują od kandydata.

Wielu kandydatów zapomina, że to właśnie na tych informacjach powinny skupiać się ich odpowiedzi! Poszukaj zwrotów, które możesz zaadaptować i wykorzystać w swoich przygotowanych odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania.

Nie zapomnij sprawdzić naszego poradnika Jak nauczyć się angielskiego!

Zbadaj firmę

Zbadanie firmy, w której odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, to świetny sposób na wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Świadczy to o tym, że jesteś zaangażowany w jej cele i wartości oraz poważnie myślisz o spędzeniu tam swojej przyszłości.

Prześledź firmę w Internecie: jej stronę internetową, opinie klientów, kanały mediów społecznościowych i wszelkie wiadomości z nią związane. Zwróć szczególną uwagę na to, by poznać swojego rozmówcę - Być może okaże się, że masz z nim coś wspólnego. Jeśli tak, może to być przydatna podstawa do nawiązania przyjaznej więzi podczas rozmowy. Należy napisać kilka całych zdań o swoich odkryciach, zwłaszcza o rzeczach, które pokazują firmę w pozytywnym świetle. Włączenie do rozmowy kilku faktów dotyczących firmy pokaże, że kandydat dobrze się przygotował i będzie oddanym pracownikiem. Przykładowe punkty, które można zanotować, to:

 • Firma została założona dwa lata temu w San Francisco.
 • Ich kampania marketingowa zdobyła w zeszłym roku prestiżową nagrodę krajową.
 • Niedawno otworzyli biuro w Lizbonie.

Nie zostawiaj kwestii praktycznych na ostatnią chwilę

Kiedy poświęcasz dużo czasu na trudne elementy przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, łatwiejsze części mogą czasem umknąć Twojej uwadze. Jeśli Twoja mama lubi o Tobie marudzić, spróbuj pomyśleć o tym, co mogłaby powiedzieć przed rozmową kwalifikacyjną! Rozważ głupie pytania, takie jak...

 • Co masz na sobie? Czy jest to eleganckie? Czy będziesz się pocić, jeśli będzie Ci za gorąco? Czy masz plan, jak zapewnić sobie profesjonalny wygląd, jeśli będzie padać?
 • Jak dostaniesz się na rozmowę kwalifikacyjną? O której godzinie musisz wyjść z domu, aby dotrzeć na miejsce piętnaście minut wcześniej? Czy wiesz, o kogo pytać w recepcji?
 • Czy rozmawiałeś z obecnym szefem, aby usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Czy będziesz pamiętał o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu?
 • Co zamierzasz wcześniej zjeść, czego posłuchać lub co zrobić, aby zapewnić sobie spokojny nastrój?

10 najważniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i jak na nie odpowiadać

Najskuteczniejszym sposobem przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim jest zaplanowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Na szczęście rozmowy na rozmowach kwalifikacyjnych w języku angielskim mają zazwyczaj wspólną strukturę. Nawet jeśli nie wszystkie z tych pytań zostaną Ci zadane bezpośrednio, przeanalizowanie tego, co byś co byś co byś na nie odpowiedział, pomoże Ci zastanowić się, jak najlepiej sprzedać siebie.

Spróbuj wymyślić kilka zdań i przydatnych zwrotów, aby odpowiedzieć na poniższe pytania, a następnie naucz się ich na pamięć. Dla większej pewności można poprosić native speakera o sprawdzenie ich poprawności i zapytać, czy mógłby coś przeformułować, aby brzmiało bardziej naturalnie.

Nikt nie jest doskonały za pierwszym razem, więc upewnij się, że rozmowa kwalifikacyjna nie będzie pierwszą, podczas której wypowiesz swoje odpowiedzi na głos! Poproś anglojęzycznego przyjaciela, aby odegrał z Tobą scenkę z rozmowy kwalifikacyjnej, lub po prostu nagraj swoje odpowiedzi i odsłuchaj je.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy jednego z ekspertów Preply eksperta w dziedzinie Business English aby przeprowadził z Tobą próbę. Zdziwisz się, o ile bardziej będziesz pewny siebie.

Nie bierzesz udziału w rozmowie twarzą w twarz? Być może zainteresuje Cię nasz poradnik dotyczący prowadzenia rozmów biznesowych przez telefon.

Opowiedz mi o sobie

Bez względu na to, czy prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną jako kucharz, student czy astronauta, to pytanie prawie na pewno będzie pierwszym, jakie usłyszysz.

Na większości zajęć z języka angielskiego, już na jednej z pierwszych lekcji uczymy się, jak się przedstawić. Coś w stylu, Mam dwadzieścia dziewięć lat, mieszkam w Rosji, mam dwóch braci, lubię biegać i gotować. Tutaj jednak potrzebujesz innej odpowiedzi: takiej, która zrobi profesjonalne pierwsze wrażenie.

Wymyśl krótki akapit, w którym opiszesz swoją historię zawodową, skupiając się przede wszystkim na swoich sukcesach. Opisz siebie tak, jak opisałby Cię Twój ulubiony szef. Powinieneś zawrzeć kilka osobistych szczegółów, aby sprawić wrażenie człowieka, ale staraj się zachować proporcje 70% historii kariery do 30% biografii.

Dobry przykład może wyglądać następująco:

Dorastałem w małym miasteczku w Polsce, a następnie ukończyłem studia licencjackie w zakresie zarządzania biznesem i hotelarstwem na Międzynarodowym Uniwersytecie Telematycznym w Mediolanie. Bardzo podobał mi się ten kierunek (i mieszkanie we Włoszech, gdzie jedzenie było przepyszne!), a na ostatnim roku studiów zaangażowałam się w działalność stowarzyszenia Women in Business Society. Następnie dostałam się do programu dla absolwentów Four Seasons' Hotel Manager. Dzięki temu miałam szczęście spędzić pół roku, pracując w Nowym Jorku, a drugie pół w Oslo. Bardzo podobała mi się praca z międzynarodowymi zespołami i szybkie tempo życia w hotelach. - Szczególnie w Nowym Jorku, gdzie poznałam wielu przyjaciół. Doskonale odnajduję się w takim środowisku, dlatego też spodobała mi się ta możliwość.

Dlaczego jesteś zainteresowany tą rolą?

Prawdziwym powodem jest oczywiście to, że bardzo zależy Ci na tym, aby mieć wystarczająco dużo pieniędzy na życie. Ale wszyscy wiemy, że to nie jest odpowiedź, dzięki której zdobywa się pracę!

Zadając to pytanie, firmy chcą sprawdzić, czy rozumiesz, na czym będzie polegać praca na tym stanowisku i czy naprawdę wierzysz, że będzie Ci się podobać. Dobra odpowiedź będzie wyrażać autentyczny entuzjazm i podawać konkretne przykłady tego, co wydaje się wspaniałe w tej pracy. Jeśli szukasz sposobów, by zacząć, spróbuj:

 • Ta możliwość jest dla mnie idealna, ponieważ...
 • Coś, co zauważyłem w ogłoszeniu o pracę, naprawdę przykuło moją uwagę...

Pomyślałem, że to stanowisko będzie dla mnie idealne, ponieważ mam doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta menedżera w innym hotelu, zdobyte podczas programu dla absolwentów, i bardzo mi się to podobało. Zdobycie stałego kontraktu na stanowisku asystenta menedżera byłoby dla mnie idealnym kolejnym krokiem. Zauważyłam również, że oferujecie możliwości doskonalenia zawodowego, co jest czymś, co mnie interesuje. Jestem ambitna, więc bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że w tej firmie istnieje jasna ścieżka rozwoju.

Jakie posiadasz umiejętności, które sprawią, że świetnie sprawdzisz się w tej pracy?

Podobnie jak w przypadku wielu innych pytań, osoba prowadząca rozmowę może sformułować to pytanie na kilka różnych sposobów:

 • Dlaczego uważa Pan/Pani, że powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?
 • Co sprawia, że jest Pan/Pani najlepszą osobą/kandydatem na to stanowisko?
 • Co może nam Pan/Pani zaoferować?
 • Co może Pan/Pani wnieść do naszej firmy?
 • Co sprawia, że dobrze pasujesz do naszej firmy?

Zasadniczo w tym pytaniu chodzi o to, abyś sprzedał siebie jako pracownika. Planując odpowiedź, pamiętaj, aby wymienić umiejętności, które są bezpośrednio związane z danym stanowiskiem: oprzyj swoją odpowiedź na punktach zawartych w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, aby każde stwierdzenie dotyczące Twoich umiejętności poprzeć przykładami, które je uzasadnią.

Myślę, że byłbym atutem dla firmy, ponieważ jestem naprawdę dobrym menedżerem ludzi. Na studiach napisałem pracę magisterską na temat "Psychologii przywództwa" i wykorzystałem ją w praktyce w mojej karierze zawodowej z doskonałym skutkiem. Podczas pracy w hotelu Four Seasons byłem odpowiedzialny za grupę gospodarzy i pracowników recepcji. W anonimowej ankiecie prawie wszyscy odpowiedzieli, że czuliby się komfortowo, przychodząc do mnie, gdyby mieli problemy w pracy.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

To pytanie może wydawać się zniechęcające: nikt nie wie, dokąd zaprowadzi go ścieżka kariery! Jednak osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną nie zadzwoni do Ciebie za pięć lat i nie zapyta, czy udało Ci się zrealizować plan, więc nie obawiaj się być zbyt dokładnym. Dobra odpowiedź będzie zawierała kilka konkretnych celów, kilka mniej konkretnych oraz jasną wizję przyszłości w danej branży. To pokaże, że jesteś:

 • Ambitny
 • Chcesz pozostać w swojej branży na dłużej (w tej firmie, jeśli to możliwe)
 • Ubiegasz się o tę pracę, ponieważ pomoże Ci ona prowadzić życie, do którego aspirujesz

Mam nadzieję, że za pięć lat będę pracować jako menedżer w hotelu. Chcę być uwielbiany przez swoich pracowników i znany z tego, że prowadzę politykę otwartych drzwi, dzięki czemu każdy członek zespołu może swobodnie rozmawiać ze mną o swoich problemach lub sukcesach. Chciałabym zdobyć kilka dodatkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi i udoskonalić swoje umiejętności jako sommelier. Chcę również osiągnąć poziom B1 w języku francuskim.

Dlaczego chce Pan/Pani tu pracować?

Zadając to pytanie, pracodawca chce sprawdzić, czy nie aplikowałeś po prostu na wszystkie oferty pracy z docelową nazwą stanowiska. Chce wiedzieć, że coś szczególnie wyróżnia Cię w tej firmie. Dlatego to pytanie wymaga trochę poszukiwań. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

 • Wielkość firmy. Praca w dużej firmie, która wyznacza trendy w swojej branży, ma swoje zalety. Są też korzyści z pracy w małej firmie, w której już na początku można uzyskać większą odpowiedzialność.
 • Wartości i cele firmy (można je zazwyczaj znaleźć w Internecie, wyszukując jej misję).
 • wszelkie informacje o firmie, o których ostatnio było głośno
 • reputacja firmy w branży
 • Jak dobre są produkty lub usługi firmy
 • Rozwój firmy w ostatnich latach.

Chciałabym pracować dla stosunkowo młodej i rozwijającej się sieci hotelowej, takiej jak ta. Myślę, że będę miał szansę dokonać prawdziwych zmian i już na początku pracy będę miał więcej obowiązków niż w większym hotelu. Zauważyłam również, że zdobyliście nagrodę Hotelu Roku magazynu GoodHousekeeping w 2019 r., co jest naprawdę ekscytujące! Wierzę, że praca tutaj dałaby mi szansę uczenia się od najlepszych.

Jakie są Twoje oczekiwania dotyczące wynagrodzenia?

Jest to bardzo trudne pytanie, na które trudno odpowiedzieć w jakimkolwiek języku. Jeśli podasz zbyt wysoką odpowiedź, ryzykujesz, że stracisz pracę na rzecz kogoś, kogo siła robocza jest tańsza. Nie chcesz jednak zarabiać mniej, niż jesteś wart.

Jeśli możesz, unikaj bycia stroną, która ustala pierwszą kwotę, używając takich zwrotów, jak:

 • Wolałbym poznać pełny pakiet świadczeń, jakie oferujecie pracownikom, zanim zastanowię się nad odpowiednią kwotą wynagrodzenia. Czy jest to możliwe?
 • Chętnie o tym porozmawiamy, jeśli i kiedy złoży mi Pan/Pani ofertę pracy.
 • Wolałbym dowiedzieć się więcej o tej roli i jej obowiązkach, zanim porozmawiamy o pieniądzach.
 • Czy mogę zapytać, jaki przedział wynagrodzenia rozważa Pan/Pani na tym stanowisku?

Osoba prowadząca rozmowę może jednak naciskać, abyś podał liczbę, więc przygotuj się z nią. Upewnij się, że sprawdziłeś, jakie jest dobre wynagrodzenie na tym stanowisku, w tym sektorze i w tej lokalizacji, korzystając z takich narzędzi, jak Glassdoor.

Lepiej jest podać zakres wynagrodzeń, niż dokładną liczbę, ale pamiętaj, że większość ankieterów będzie optować za niższą kwotą, którą zasugerujesz.

Dlaczego chce Pan/Pani odejść z obecnej pracy?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Pamiętaj: złotą zasadą rozmów kwalifikacyjnych jest sprawianie wrażenia świetnego pracownika. Jeśli zmieniasz pracę, ponieważ nie zgadzasz się z szefem, to nie jest dobry moment, aby o tym wspominać!

Postaraj się zachować pozytywne nastawienie i skupić się na tym, co będziesz robić w nowej pracy, zamiast wymieniać negatywne strony swojej obecnej. Oto kilka dobrych powodów odejścia:

 • Czuję, że moja praca mnie przerosła i jestem gotowy na nowe wyzwanie.
 • Chcę się przenieść i poznać życie w innym mieście
 • Nie zastanawiałem się poważnie nad zmianą, ale znajomy wysłał mi tę pracę i wydawało mi się, że idealnie do niej pasuje
 • Moja obecna praca nie wykorzystuje wszystkich moich umiejętności, ta wydaje się być dla mnie bardziej satysfakcjonująca.

Jeśli poproszono Cię o odejście z ostatniej pracy i masz lukę w CV, powiedz o tym tak szczerze, jak to tylko możliwe, nie stawiając siebie w złym świetle. Oto kilka pomysłów:

 • Niestety, moja ostatnia firma popadła w kłopoty finansowe/przeprowadziła restrukturyzację i zostałem zwolniony wraz z wieloma członkami mojego zespołu.
 • Moja firma znacznie się zmieniła w czasie, gdy tam pracowałem, i niestety nie było już zapotrzebowania na kogoś o moich umiejętnościach.

Jakie są Twoje mocne strony?

To pytanie jest okazją do zrobienia dobrego wrażenia. Aby skutecznie odpowiedzieć na to pytanie, należy pamiętać o dwóch zasadach. Po pierwsze: każdy przymiotnik, którego użyjesz do opisania siebie, należy poprzeć wyraźnym przykładem ze swojej kariery. Po drugie: upewnij się, że wszystkie mocne strony, które wymieniasz, są istotne dla stanowiska, o które się starasz.

Jedną z moich mocnych stron jest to, że jestem bardzo zorganizowana. Na przykład, kiedy byłem tymczasowym asystentem menedżera w hotelu Four Seasons w Oslo, uporządkowałem biuro administracyjne. Brzmi to jak drobiazg, ale nie było to robione od lat i miało ogromny wpływ na codzienną efektywność działań administracyjnych. Nikt nie zdawał sobie sprawy, jak wiele nieużywanych mundurów pracowniczych już tam leżało. Przez wiele miesięcy nie musieliśmy zamawiać kolejnych!

Jakie są Twoje słabe strony?

Każdy ma słabe strony. Twój rozmówca chce wiedzieć, czy jesteś świadomy swoich i czy chcesz nad nimi pracować.

Dobrą strategią odpowiedzi na to pytanie jest wybranie czegoś, w czym kiedyś byłeś kiepski, i pokazanie, jakie kroki podjąłeś ostatnio, aby się poprawić.

Czasami mam trudności z wypowiadaniem swojego zdania w pracy i martwię się, że zbytnio zdenerwuję ludzi. Ostatnio podjąłem jednak kroki, aby to przezwyciężyć. Przeczytałem właśnie książkę "The Power of Positive Confrontation" (Potęga pozytywnej konfrontacji), która zawiera świetne spostrzeżenia na temat tego, dlaczego czasem trzeba mówić szczerze, oraz wskazówki, które zacząłem stosować w rozmowach ze współpracownikami. Już teraz uważam, że moja komunikacja poprawia się i zamierzam nadal nad nią pracować.

Jakieś pytania do nas?

Bez względu na to, co jeszcze wydarzyło się podczas rozmowy, to pytanie prawie na pewno będzie ostatnim, jakie zostanie zadane kandydatowi. Ważne jest, aby przyjść z kilkoma pytaniami przygotowanymi z wyprzedzeniem. Pokazuje to Twojemu rozmówcy, że poważnie zastanowiłeś się nad tym, jak będzie wyglądało Twoje życie jako nowego pracownika! Zapobiega to również kończeniu rozmowy długą, niezręczną pauzą.

Miejmy nadzieję, że konkretne pytania pojawią się w trakcie poszukiwania informacji o firmie, ale jeśli nie, spróbuj jednego z poniższych:

 • Jakie są możliwości rozwoju w ramach tego stanowiska?
 • Czy jest coś, o czym chciałbyś/chciałabyś wiedzieć, zanim dołączysz do tej firmy?
 • Kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi od Ciebie?
 • Jaka jest kultura pracy w waszej firmie?
 • W jaki sposób oceniane będą moje sukcesy?
 • Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś wątpliwości lub pytania końcowe?
 • Jakie są kolejne kroki w procesie rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Jak sądzisz, gdzie ta firma będzie za pięć lat?

Jeśli potrzebujesz więcej czasu, aby odpowiedzieć na pytanie pytanie

Nawet najlepiej przygotowani kandydaci czasami się zacinają. Jeśli nie masz od razu dobrej odpowiedzi na pytanie, nie bój się zrobić pauzy i poświęcić czas na zastanowienie się. Jeśli potrzebujesz kilku dodatkowych sekund, możesz powtórzyć pytanie osobie prowadzącej rozmowę, zastanawiając się nad nim.

Można też powiedzieć coś w rodzaju:

 • "To dobre pytanie. Czy mogę się nad nim chwilę zastanowić?".
 • "Czy możemy wrócić do tego pytania? Przydałaby mi się chwila na zastanowienie".
 • "To bardzo interesujące pytanie. Co dokładnie ma Pan/Pani przez to na myśli?".

Rozmówcy wiedzą, że jesteś zdenerwowany, więc postaraj się nie przejmować, jeśli niektóre z Twoich odpowiedzi nie będą idealne. Jeśli po rozmowie kwalifikacyjnej obudzisz się w nocy i uświadomisz sobie, że zapomniałeś wspomnieć o jakiejś istotnej kwestii, zawsze możesz o tym wspomnieć w kolejnym e-mailu!

Chcesz poszerzyć swój zasób słownictwa zawodowego, aby pomóc sobie z tymi długimi ciszami? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po 30 najbardziej przydatnych (choć dziwnych) terminach i zwrotach w języku angielskim biznesowym.

7 typowych pytań behawioralnych na rozmowie kwalifikacyjnej:

Pytania dotyczące Twojego dotychczasowego zachowania w pracy są coraz częściej spotykane na rozmowach kwalifikacyjnych. Często zaczynają się one od zdania: "Opowiedz mi o czasie, kiedy...". W ten sposób osoba prowadząca rozmowę chce sprawdzić, czy wiesz, jak zachowywać się profesjonalnie i zgodnie z kulturą firmy.

Podanie odpowiednich przykładów może wydawać się szczególnie trudne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zwłaszcza jeśli kandydat nie ma jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, na którym mógłby się oprzeć. Po raz kolejny jednak sekretem jest przygotowanie. Spróbuj napisać krótki akapit na temat:

 • Twój największy dotychczasowy sukces zawodowy
 • największej porażce w karierze
 • momentu, w którym ułatwiłeś pracę swojemu zespołowi
 • Czasu, w którym wywarłeś pozytywny wpływ
 • Kiedy popełniłeś/aś błąd, ale go wyjaśniłeś/aś
 • Kiedy kontynuowałeś pracę pod presją
 • Kiedy nie zgodziłeś się z szefem

Słowo wstępne

Zaplanowanie odpowiedzi na wszystkie powyższe punkty to z pewnością spora praca domowa. Jeśli jednak rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim jest jedyną rzeczą, która stoi między Tobą a pracą, która zmieni Twoje życie, to warto się do niej dobrze przygotować. Jeśli podejdziesz do tego tak wnikliwie, osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną na pewno zauważy Twoje zaangażowanie.

Chcesz zyskać dodatkową pewność siebie podczas rozmów kwalifikacyjnych? Możesz zarezerwować kilka sesji z Business English tutor w Preply. Korepetytor będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące Twoich odpowiedzi i omówić z Tobą nawet najbardziej typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pozwól, aby jeden z naszych ekspertów wychwycił Twoje błędy, aby nie przydarzyły Ci się w życiu!