Usługi tłumaczeniowe

Jak zapamiętać angielskie słownictwo: opanuj nowe angielskie słowa dzięki tym 10 sztuczkom

Jest wiele satysfakcjonujących etapów nauki języka - od ekscytacji związanej z pierwszą rozmową z osobą mówiącą płynnie po intelektualne wyzwanie, jakim jest nauka reguł gramatycznych. Ale w pewnym momencie nie da się tego obejść: trzeba zapamiętać kilka słów.

Chociaż uczenie się angielskich słówek nie należy do najwspanialszych zajęć, każde nowe słowo to kolejny bilet do tego, by zostać zrozumianym. Oto nasze najważniejsze wskazówki, jak najskuteczniej przyswajać nowe angielskie słówka!

10 prostych wskazówek, jak zapamiętać angielskie słownictwo

Być może pewnego dnia naukowcy wymyślą sposób, dzięki któremu będziemy mogli pobierać słowniki prosto do naszych mózgów. Do tego czasu, oto 15 wskazówek dotyczących zapamiętywania słownictwa dla osób uczących się języka angielskiego.

1. Używaj flashcards (z umiarem!)

Używać flashcards czy nie używać flashcards? Niektórzy nauczyciele twierdzą, że są one skutecznym sposobem na masową naukę drobnych faktów. Inni twierdzą, że uczenie się słówek za pomocą flashcards oznacza wyrwanie ich z kontekstu i często powoduje utratę ważnych warstw znaczeniowych.

My uważamy, że flashcards są bardzo użytecznym narzędziem. Jeśli dopiero zaczynasz naukę, z pewnością znajdzie się dla nich miejsce w twoim zestawie narzędzi do nauki języka. Pamiętaj jednak, by jak najszybciej przećwiczyć słówka, których uczysz się za pomocą flashcards, w różnych sytuacjach. Na przykład, jeśli uczysz się wielu słów związanych z jedzeniem, spróbuj przeczytać przepis po angielsku, aby zobaczyć, jak są one używane w praktyce.

Istnieje wiele darmowych aplikacji do nauki słówek, które można zainstalować w telefonie. Dzięki nim możesz nauczyć się kilku nowych słówek, kiedy tylko masz wolną chwilę. Często mają one również wbudowane zabawne quizy ze słownictwem, dzięki którym możesz się sprawdzić! Niektóre z naszych ulubionych to:

 • Tinycards
 • Memrise (Memrise jest świetny - sprawdź naszą recenzję!)
 • Word Power Lite
 • Quizlet

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, twórz własne zestawy, zamiast polegać na gotowych. W ten sposób możesz uczyć się słówek, z którymi sam zetknąłeś się w innych pracach z języka angielskiego, a więc od początku będziesz znał ich kontekst. Proces tworzenia pomoże Ci również szybciej nauczyć się słówek.

2. Spróbuj uczyć się przykładowych zdań

Kolejna uwaga o tym, jak ważne jest uczenie się słówek w kontekście! Czasami słowa są używane w praktyce zupełnie inaczej, niż mogłoby się wydawać. Na przykład, podczas podróży pociągiem lub autobusem wielu rodzimych użytkowników języka angielskiego w praktyce używa czasownika "to catch". Często można usłyszeć zdania takie jak:

 • I catch the bus at 7:30 every weekday.
 • We're catching an overnight train.

Gdybyś nauczył się czasownika "to catch" jako pojedynczego słowa, mógłbyś go opisać jako "otrzymywać i trzymać, lub łapać". Ta definicja jest poprawna! Ale nauczenie się tego i niczego innego sprawiłoby, że zwykłe zdanie, takie jak to powyżej, brzmiałoby dla Ciebie niezwykle dziwnie.

Dlatego wiele osób stosuje technikę zwaną "wydobywaniem zdań" - uczenie się list pełnych zdań. Jej zwolennicy twierdzą, że dzięki niej są w stanie szybciej używać nowego słownictwa, ponieważ od początku zapamiętują jego gramatykę i typowe przypadki użycia.

Nie wiesz, od których zdań zacząć? Spróbuj na . tę darmową listę wraz z nagraniami audio lub zainwestuj w ebooka, takiego jak ten. Jeszcze lepiej, współpracuj z tutorem Preply aby wymyślić kilka zdań, które odnoszą się do Twojego życia!

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

3. Wykorzystaj to lub strać

W języku angielskim jest taki komunał: "use it or lose it". Może się to odnosić do wszystkiego, co słabnie lub przestaje działać bez regularnego używania - poziomu sprawności fizycznej, silników samochodowych... związków. "Używaj albo strać" jest szczególnie prawdziwe w przypadku nowego słownictwa. Każdy uczeń doświadczył kiedyś zapomnienia słowa, które już raz poznał, ponieważ nie wypróbował go na własnej skórze.

Gdy tylko nauczysz się jakiegoś słowa, wypróbuj je, aby się do niego "przykleiło". W idealnym świecie oznaczałoby to używanie go w rozmowie z osobą mówiącą po angielsku. Na przykład, nauczenie się słownictwa związanego ze strzyżeniem, a następnie wizyta u anglojęzycznego fryzjera. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego poniżej podajemy kilka innych sposobów na wykorzystanie nowego słownictwa:

 • Zostaw komentarz na forum lub filmie na YouTube, używając tego słowa.
 • Obejrzyj film lub posłuchaj podcastu, w którym wiesz, że to słowo prawdopodobnie pojawi się "na wolności" - co pozwoli Ci je rozpoznać i zastosować swoją wiedzę w kontekście.
 • Wymawiaj to słowo na głos w zdaniu, nawet tylko do siebie.

Wszystkie te sposoby mogą być pomocne, ale używanie nowych słów w rozmowie jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na to, by "utkwiły" one w pamięci na stałe. Zarezerwuj lekcję z korepetytorem Preply a będziesz miał całą godzinę uwagi native speakera, który omówi z Tobą słownictwo, którego potrzebujesz. Będziesz zaskoczony, o ile więcej słów zapamiętasz!

4. Szukaj nowych słów (we właściwy sposób!)

To oczywiste, ale jeśli ciągle słyszysz jakieś słowo i nie jesteś pewien, co ono oznacza, postaraj się jak najszybciej je sprawdzić. W dobie Google translate jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek! Jednak wiele słów nie tłumaczy się bezpośrednio między dwoma językami, więc zdaniem niektórych osób Google translate i słowniki dwujęzyczne mogą prowadzić do wielu nieporozumień. Zapytaliśmy o to eksperta, gwiazdę YouTube'a zajmującą się nauczaniem, Boba Kanadyjczykajaki jest najlepszy sposób na wyszukiwanie nowych słów?

Bob odpowiedział: "Moim ulubionym sposobem sprawdzania nowego słowa jest korzystanie z obrazów Google. Jeśli jest to rzeczownik, staram się tak robić, ponieważ dobrze jest zobaczyć obrazek przed przeczytaniem definicji". To dobry pomysł dla rzeczowników, przynajmniej obrazki nie mają języka! "Drugim wyborem byłoby sprawdzenie słowa w słowniku języka angielskiego, a ostatnim - skorzystanie ze słownika angielsko-angielskiego, np. z Google translate".

Według Boba, "Twój język ojczysty jest zarówno twoim przyjacielem, jak i wrogiem, gdy uczysz się nowego języka. Czasami trzeba go wpuścić do procesu nauki, ale jeśli uda się zachować dystans, nauka będzie szybsza."

5. Zapisuj słowa

Ręczne wypisywanie nowych słów jest naprawdę staroświeckie! Czyżby w erze cyfrowej nauka języków obcych poszła naprzód? Tak mogłoby się wydawać, ale nie.

Wypisywanie nowych informacji długopisem i kartką papieru sprawia, że masz większe szanse na ich zapamiętanie niż pisanie ich na klawiaturze - znaleźliśmy mnóstwo badań które to potwierdzają. Nikt nie jest do końca pewien, jakie nauki za tym stoją! Być może dzieje się tak dlatego, że zapisanie czegoś na papierze zajmuje więcej czasu niż wystukanie tego na klawiaturze. Być może dlatego, że pisanie odręczne wymaga bardziej celowych ruchów. Tak czy inaczej, jest to zaskakująco pomocna sztuczka.

6. Miej pod ręką notatnik

Za każdym razem, gdy masz kontakt z językiem angielskim, spotykasz się z nowymi słowami, których nie rozumiesz. Za każdym razem, gdy zauważysz nowe słowo, jest to świetna okazja! Załóż specjalny zeszyt do nauki angielskiego słownictwa i zapisuj w nim każde nowe słowo, które wyda Ci się interesujące. Jest to skuteczna metoda nauki, ponieważ każde z zapisanych w zeszycie słówek wiąże się z własnym wspomnieniem, co daje Ci bardziej istotny powód do ich zapamiętania.

Zacznij od małych rzeczy - spróbuj zapisywać pięć nowych słówek podczas każdej sesji nauki angielskiego. Twój notatnik szybko stanie się naprawdę pomocnym źródłem wiedzy!

7. Spróbuj użyć formy liczby mnogiej lub różnych czasów

Jak każdy student ESL wie, gramatyka angielska potrafi być okrutna. Istnieje wiele dziwnych reguł i niemiłych wyjątków (zobacz też: nasz artykuł z dziesięć wskazówek dotyczących gramatyki angielskiej). Podczas nauki nowych słów, pomocne może być poznanie niektórych z nich w liczbie mnogiej lub w czasie przeszłym. Pomoże Ci to w zdobyciu dodatkowej praktyki gramatycznej, a także sprawi, że słowa te będą łatwiejsze w użyciu w rzeczywistych sytuacjach.

Jest to również bardzo pomocne przy nauce słów z nieregularnymi czasami przeszłymi lub formami liczby mnogiej. Na przykład, warto uczyć się "ludzi" oddzielnie od liczby pojedynczej "osoby", ponieważ to słowo jest dość często używane.

8. Stosuj mnemotechniki

Mnemotechniki to technika zapamiętywania, na którą wiele osób się powołuje. Mnemotechnika to dziwny obraz lub historyjka, którą uczący się tworzą, aby pomóc sobie w zapamiętaniu słowa i jego znaczenia. Na przykład, jeśli próbowałbyś zapamiętać hiszpański czasownik "pasować" - "caber" - mógłbyś wyobrazić sobie mężczyznę, który próbuje dopasować a niedźwiedzia na siedzeniu pasażera w cab (lub taksówki). W tym dziwacznym obrazie mentalnym masz dwie głoski, które musisz zapamiętać: "cab" i "ber", a także znaczenie słowa "to fit".

Im dziwniejszy i głupszy obraz, tym większe prawdopodobieństwo, że utkwi on w mózgu. Wymyślenie mnemotechniki wymaga odrobiny wyobraźni, ale jest ona zadziwiająco skuteczna!

9. Zmiksuj to!

Jeśli musisz nauczyć się dużej ilości słownictwa w krótkim czasie - na przykład do testu - nie polegaj wyłącznie na aplikacji flashcard! Twój mózg potrzebuje nowych doświadczeń, aby się nie nudzić. Wprowadzanie nowego słownictwa w nietypowy sposób może wydawać się głupie, ale może być niezwykle skuteczne. Możesz spróbować:

 • Umieszczanie karteczek samoprzylepnych z nowymi słowami w miejscach, w których często widujesz je w życiu codziennym: na lustrze w łazience, na czajniku, na lodówce (jeśli ludzie, z którymi mieszkasz, nie mają nic przeciwko temu!)
 • Nagrywanie siebie mówiącego listę nowego słownictwa i jego tłumaczenia, a następnie odsłuchiwanie, gdy wykonujesz inne zadanie.
 • Zrobienie sobie oldschoolowych flashcards, odręcznie zapisując definicje.

Bob Kanadyjczyk dał nam również kilka świetnych rad, jak i dlaczego warto urozmaicać zadania związane z zapamiętywaniem. "Bardzo polecam, aby ucząc się angielskiego rzeczownika, narysować jego obrazek. Jeśli uda Ci się sprawić, by pewne rzeczy przeszły przez Twój mózg na różne sposoby, będziesz je lepiej znał".

10. Czytaj, czytaj, czytaj

Kiedy już opanujesz podstawy języka angielskiego, możesz zacząć uczyć się nowego słownictwa, tak jak robią to dzieci. Polega to na rozsądnym domyślaniu się nieznanego słowa na podstawie słów użytych wokół niego, które już znasz. Na przykład, być może nie nauczyłeś się jeszcze słowa "chrząkał", ale jeśli przeczytałeś zdanie "świnia głośno chrząkała, a inne zwierzęta na farmie się bały"... to prawdopodobnie trafnie odgadłeś, że jest to angielska nazwa odgłosu, jaki wydaje świnia.

Jest to jeden z najlepszych sposobów uczenia się nowych słów, ponieważ od początku rozumiesz, w jakich okolicznościach są one używane. Wiele osób zaczyna od czytania książeczek dla dzieci, ponieważ zostały one przecież stworzone z myślą o uczących się języka angielskiego! Jeśli Twój poziom czytania jest nieco bardziej zaawansowany i chciałbyś poznać jakieś ciekawe materiały do czytania, sprawdź nasz artykuł na temat gdzie znaleźć darmowe angielskie audiobooki.

Porady ekspertów: najlepsze sposoby na wzbogacenie słownictwa w języku angielskim

Nadal chcesz uzyskać więcej porad? Oto lekcja na żywo z korepetytorem Michaelem P. z kilkoma wskazówkami eksperta, jak zwiększyć zasób słownictwa w języku angielskim. Michael ma 17 lat doświadczenia jako nauczyciel języka angielskiego i pracuje jako dyrektor szkoły średniej w Guadalajara, w Meksyku (kiedy nie uczy w Preply!), więc ma dużo wiedzy, którą może się podzielić.

Korepetycje 1 na 1 z Preply: najlepszy sposób na zapamiętanie i opanowanie słownictwa

Chcesz szybko poprawić znajomość słownictwa w języku angielskim? W takim razie lekcje indywidualne z osobistym korepetytorem to rozsądna inwestycja. Lekcje z Preply mogą oszczędzić Ci wielu godzin walki, dając cenną praktykę, której potrzebujesz, aby utrwalać słówka. Jeśli będziesz mieć regularne okazje do rozmowy z osobą mówiącą po angielsku, zakończysz irytujący proces uczenia się i natychmiastowego zapominania słówek!

Inaczej niż w tradycyjnej klasie, Ty i Twój korepetytor możecie zdecydować, czego dokładnie chcecie się nauczyć. Lekcje mogą koncentrować się na słownictwie, które jest istotne dla Twojego życia, a Ty możesz wykorzystać wszystkie te soczyste nowe słowa, kiedy tylko zechcesz! Spróbuj a będziesz zaskoczony szybkością postępów.

Poznaj korepetytorów