Usługi tłumaczeniowe

Jak mówić w każdym języku: 7 porywających wskazówek

Czy chcesz być dobry w mówieniu w języku obcym?

Oczywiście, że tak! W przeciwnym razie nie byłoby Cię tutaj.

Jest to cel numer jeden dla prawie każdego uczącego się języka. Problem w tym, że wielu uczących się podchodzi do prób mówienia w niewłaściwy sposób. Albo, co gorsza, w ogóle nie próbują mówić.

Twarda prawda jest taka: nigdy nie będziesz dobry w mówieniu, jeśli nie będziesz kultywował właściwego nastawienia.

Musisz traktować przemawianie jako coś, co możesz i powinieneś robić często, niezależnie od tego, czy uważasz, że jesteś w tym dobry.

Dzisiaj podzielę się z Tobą konkretnymi wskazówkami, które możesz wykorzystać, aby zmienić swoje nastawienie do mówienia, tak abyś mógł rozmawiać z rodzimymi użytkownikami języka w sposób komfortowy i naturalny.

Ale najpierw pozwól mi wyjaśnić, jakie postawy nie pomogą Ci stać się lepszym mówcą.

Niewłaściwy sposób myślenia o mówieniu w języku obcym

Poznaj Kelly. Jest ona trzydziestokilkuletnią Angielką, której od kilku miesięcy udzielam korepetycji z języka hiszpańskiego.

Z pozoru wydaje się, że Kelly ma wszystko, czego potrzebuje, aby stać się doskonałym mówcą w języku hiszpańskim:

  • Entuzjazm do nauki języka
  • Mieszka w Hiszpanii
  • Hiszpańskojęzycznego chłopaka.

Jednakże, pomimo tych wszystkich zalet, Kelly ma trudności z mówieniem po hiszpańsku.

rozmowa

"Problem", wyznaje, "polega na tym, że nie mogę wyjść z własnej głowy. Zawsze martwię się o to, jak brzmię, ile błędów popełnię i czy ludzie będą się ze mnie śmiać."

Laserowa koncentracja Kelly na potencjalnych negatywnych rezultatach mówienia uniemożliwiła jej mówienie po hiszpańsku w ogóle, co uczyniło ją bardzo nieszczęśliwą.

To było szczere wyznanie Kelly, kiedy po raz pierwszy przeprowadziliśmy sesję coachingu językowego.

Prowadziłem coaching Kelly przez kilka miesięcy i pomogłem jej zmienić sposób myślenia i postrzegać rozmowy jako szansę, a nie ryzyko. Teraz płynnie mówi po hiszpańsku.

Pozwól, że podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami dotyczącymi zmiany sposobu myślenia, które również pomogą Ci osiągnąć lepsze wyniki podczas mówienia.

1. Wczuj się we właściwy stan umysłu

Nauka nie odbywa się w stałym tempie. To, jak dobrze lub słabo się uczysz, zależy w dużej mierze od Twojego stanu emocjonalnego.

W prostych słowach:

  • Jeśli jesteś szczęśliwy i otwarty na możliwości, będziesz się lepiej uczył
  • Jeśli jesteś zdenerwowany i zamknięty w sobie, będziesz się gorzej uczył (lub nie będziesz się uczył wcale).

Oznacza to, że musisz być bardzo świadomy swojego stanu emocjonalnego za każdym razem, gdy masz mówić w języku docelowym. Zawsze chcesz osiągnąć jak najlepszy nastrój zanim zaczniesz mówić.

Dobrym, szybkim sposobem na wprowadzenie się w odpowiedni nastrój przed wystąpieniem jest powtórzenie sobie kilku krótkich, uspokajających fraz, takich jak:

"Nie mogę się doczekać, kiedy porozmawiam dziś z moim partnerem z wymiany!".

"Będę jeszcze lepszym mówcą, gdy skończę dzisiejszą sesję korepetycji".

"Nawet jeśli popełnię błędy, mój partner i ja będziemy się z nich wspólnie śmiać".

Idź z tym, co czuje się dobrze dla Ciebie, i dostaje pompę, aby dostać się tam i mówić.

2. Zrób listę błędnych przekonań i lęków

Zanim będziesz mógł rozwinąć nowszy, bardziej wspierający sposób myślenia, musisz najpierw zostawić za sobą stary sposób myślenia, który cię powstrzymywał, i przyjąć zupełnie nowy.

W tym celu proponuję proste ćwiczenie. Weź kartkę papieru i ołówek, i zapisz wszystkie złe rzeczy, które Twoim zdaniem się wydarzą, jeśli spróbujesz mówić w języku docelowym.

Na przykład:

  • Ludzie będą się ze mnie śmiać
  • Zapomnę wielu słów
  • Mój chłopak lub dziewczyna pomyśli, że jestem głupia.

Kiedy masz już swoją listę, przejrzyj ją i zadaj sobie pytanie, na ile prawdopodobne jest, że te rzeczy się wydarzą. Jeśli chcesz, możesz nawet uszeregować je od 1 (najmniej prawdopodobne) do 5 (najbardziej prawdopodobne).

Szybko zdasz sobie sprawę, że wiele z tych obaw jest bezpodstawnych. W prawdziwym świecie niewiele osób śmieje się z osób uczących się języka za popełnianie błędów, a wiele osób jest pod wrażeniem, że w ogóle próbujesz.

Nawet jeśli coś z Twojej listy jest bardzo prawdopodobne (jak na przykład zapominanie słów), możesz wymyślić szybkie rozwiązanie, które pomoże Ci w danej chwili, na przykład poprosić partnera, który mówi, aby przetłumaczył brakujące słowo!

3. Znajdź miłą osobę, z którą będziesz mógł się porozumiewać

Wiele osób ma problemy z mówieniem w obcym języku z powodu nieprzyjemnych doświadczeń z przeszłości.

Na przykład, może uczęszczałeś na zajęcia językowe, gdzie byłeś zmuszony do prowadzenia dialogów z niezainteresowanymi kolegami z klasy. A może Twój nauczyciel często prosił Cię, abyś mówił do klasy w dowolnym momencie.

Najlepszym sposobem na to jest ćwiczenie mówienia w najbardziej naturalnym kontekście: rozmowa jeden na jeden z partnerem wspierającym mówienie.

Poszukaj w Internecie partnerów do wymiany językowej i korepetytorów, którzy mówią w Twoim języku docelowym. Jeśli możesz, znajdź ludzi, z którymi dzielisz wspólne zainteresowania i hobby.

Porozmawiaj z kilkoma z nich i trzymaj się partnerów, którzy są dobrzy we współpracy, dzieleniu się i dawaniu dobrych informacji zwrotnych.

4. Rozmawiaj o tym, czego chcesz

Jeśli uczyłeś się języka w szkole, może też zmagał się z faktem, że nigdy nie dostał się do wyboru, co mówiłeś o. Zamiast tego, nauczyciel zawsze wybierał temat.

Zamiast tego, nauczyciel zawsze wybierał dla Ciebie temat - podróż, rodzina, jedzenie, itp.

Kiedy mówisz teraz, poza salą lekcyjną, musisz cieszyć się swoją wolnością. Kiedy rozmawiasz z native speakerem, masz pełne prawo poruszyć każdy (nieobraźliwy) temat rozmowy pod słońcem.

Tak więc, jeśli masz wielką pasję do niemieckiego kina awangardowego lub masz swój własny kanał na YouTube poświęcony znanej osobistości - porozmawiaj o tym!

Mając wolną rękę w rozmowie na ulubione tematy, szybko przekonasz się, że chcesz mówić, a nie unikać tego.

5. Skup się na komunikacji

W codziennym życiu, kiedy masz ekscytujące wiadomości do akcji, nie martwisz się tak bardzo o to, jak wyjaśnić rzeczy, prawda?

Po prostu mówisz to, co musisz powiedzieć, jakkolwiek to wyjdzie!

W sytuacjach takich jak ta, wiadomość, którą chcesz przekazać staje się ważniejsza niż słowa, zwroty lub gramatyka używana do jej przekazania.

Tak właśnie powinieneś podchodzić do mówienia w języku docelowym. Priorytetem powinno być osiągnięcie celu i nie przejmuj się perfekcyjną gramatyką lub zapominaniem o sporadycznych słowach.

Kiedy już uda Ci się przekazać sedno swojej wiadomości (np. "Mam nową dziewczynę!" lub "Jadę do Francji!"), możesz poprosić swoich partnerów o informację zwrotną, aby następnym razem być jeszcze bardziej dokładnym i wyrazistym.

6. Wyjdź poza swoją strefę komfortu

Chcesz poznać sekret, który pozwoli Ci stać się biegłym mówcą w jak najkrótszym czasie?

To proste: podejmuj więcej ryzyka.

Większość uczących się trzyma się słów i zwrotów, które znają, jakby były tratwami ratunkowymi, utrzymującymi ich na powierzchni morza wątpliwości, jakim są "rzeczy, których nie wiem, jak powiedzieć".

Jest to dobry sposób na budowanie pewności siebie za pomocą niewielkiej ilości zwrotów, ale powstrzymuje cię od używania mówienia jako narzędzia do rzeczywistego uczenia się więcej języka.

Najbardziej biegli mówcy nie trzymają się tylko tego, co wiedzą. Zadają pytania, wymyślają wiarygodnie brzmiące słowa w locie, a nawet przechodzą na angielski, gdy czegoś zapomną.

Nie ma w tym żadnego wstydu. Za każdym razem, gdy podejmujesz ryzyko, możesz nauczyć się czegoś nowego, co uczyni Cię jeszcze lepszym niż byłeś wcześniej.

7: Mów w prosty sposób

Im więcej języka znamy, tym łatwiej jest nam popisywać się swoimi umiejętnościami, tworząc zdania dłuższe, bardziej skomplikowane i złożone.

Jeśli chcesz być wygodnym mówcą, unikaj tej pokusy.

Złożoność jest dobra (jeśli potrafisz sobie z nią poradzić), ale jeśli martwisz się, że popełnisz błędy, najlepiej mów tak prosto, jak to tylko możliwe.

Trzymaj się podstawowych formuł kolejności słów, jak Subject-Verb-Object w języku angielskim.

Nie mów "Lubię kolekcjonować pierwsze wydania książek o Harrym Potterze".

Powiedz "I like books" lub "I read Harry Potter".

Jeśli chcesz uzyskać bardziej złożone niż to, budować powoli z prostych spójników, takich jak "i" i "ale".

Za każdym razem, gdy mówisz, przejdź od razu do rzeczy. Będziesz czuł się bardziej komfortowo i popełnisz mniej błędów.

 

Uwolnij swój potencjał mówienia

Pracując z Kelly, moją angielską studentką, byłem w stanie pokazać jej, że jej nastawienie do mówienia było jedyną rzeczą, która powstrzymywała ją przed zrobieniem znaczących postępów.

Nauczyłem ją, by była bardziej uważna na okazje do mówienia wokół niej i postrzegała je jako szanse na rozwój i lepsze poznanie języka hiszpańskiego.

Następnie nauczyłem ją postrzegać swoje błędy jako skalkulowane ryzyko, które może wykorzystać jako narzędzia do nauki w każdej rozmowie.

Zachęciłam ją do skupienia się na tym, co chce przekazać hiszpańskojęzycznym ludziom, a nie na słowach czy strukturach gramatycznych, których nie znała dobrze.

W ciągu kilku krótkich miesięcy, Kelly zmieniła się z nieśmiałej uczennicy w prawdziwą maszynę do mówienia po hiszpańsku. Wszystko dzięki kilku małym zmianom w jej sposobie myślenia.

Zachęcam Cię do wprowadzenia tych zmian również. Kiedy już to zrobisz i będziesz miał okazję rozmawiać więcej z tubylcami, podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej!

Mówię o tym wszystkim (i nie tylko) w podcaście o tym, jak poprawić mówienie, który zrobiłem z Robem z Spanish Obsessed, jeśli chcesz zagłębić się w temat.

Zdobądź odpowiednie nastawienie, wyjdź tam i mów.

To jest łatwiejsze i nawet bardziej niesamowite niż możesz się spodziewać.