Usługi tłumaczeniowe

Jak uczyć się każdego języka codziennie (i trzymać się tego)

"Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem rób to, co możliwe, a nagle stanie się to, co niemożliwe" - Franciszek z Asyżu

Jaki jest sekret nauki języków obcych?

Prosty.

UCZ SIĘ KAŻDEGO DNIA

Jeśli chcesz wiedzieć, jak nauczyć się jakiegokolwiek języka, rób to każdego dnia, bez względu na to, jak długo, a z czasem osiągniesz znaczące liczby.

To się nazywa prawo kumulacji w pracy.

Oczywiście, łatwiej powiedzieć niż zrobić. Praca, rodzina i inne obowiązki sprawiają, że życie często staje na drodze do nauki języka.

W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma krótkimi wskazówkami, które pomogą Ci nauczyć się każdego języka i robić to każdego dnia.

1. Planuj z wyprzedzeniem

Uwielbiam biegać. Kocham to, jak się czuję i kocham to, że im więcej biegam, tym jestem zdrowszy.

Czego nie kocham, jednak, jest budzenie się wcześnie, aby przejść do biegania.

Szczerze mówiąc, miałem taką awersję do wczesnego budzenia się, że przez lata biegałem bardzo niekonsekwentnie.

Pewnego dnia jednak przyjaciel dał mi kluczową radę, która rozwiązała ten problem raz na zawsze:

Powiedział, że powinienem usprawnić swój proces, tak aby bieganie było wynikiem kilku prostych wyborów, zamiast wielu trudnych.

Według tego przyjaciela, nigdy nie chodziłem biegać, ponieważ bieganie oznaczało wysiłek. Musiałbym się obudzić, uniknąć naciśnięcia przycisku drzemki, znaleźć buty do biegania i ubrania, ubrać się, a potem dopiero wyjść za drzwi.

Oto, co mi polecił:

  • Kładę się spać w ubraniu do biegania

  • Trzymam buty do biegania u stóp łóżka.

Dzięki tym dwóm zmianom prawdopodobieństwo, że każdego ranka pójdę pobiegać, drastycznie wzrosło. Kiedy się budziłem, miałem pod ręką wszystkie niezbędne rzeczy do biegania, więc bardzo łatwo było po prostu wstać, założyć buty i iść pobiegać.

Co to ma wspólnego z nauką języków obcych?

bieganie

Wszystko!

Mówiąc wprost, nie nauczysz się języka każdego dnia, jeśli będziesz potrzebował do tego dużo siły woli. Jeśli musisz wygospodarować czas w swoim grafiku, odkopać książki, znaleźć wszystkie swoje notatki i pójść gdzieś z dala od drogi, żeby się uczyć, prawdopodobnie nie będziesz tego robić często.

Więc zrób coś prostego.

Zaplanuj swój harmonogram nauki tydzień lub noc wcześniej. Trzymaj wszystkie swoje zasoby w centralnym miejscu, tak aby były łatwo dostępne zawsze, gdy masz czas na naukę.

Zorganizuj swoje życie tak, abyś nie mógł uniknąć kontaktu z językiem docelowym każdego dnia.

2. Ucz się, kiedy masz ochotę i świeżość

Czy ktoś kiedyś zapytał Cię, czy jesteś poranną osobą?

A może jesteś nocną sową?

Bez względu na wszystko, te częste pytania ujawniają coś ważnego o nas jako istotach ludzkich - że nie wszyscy jesteśmy świeży i energiczni o tej samej porze.

Miejmy nadzieję, że w tym okresie swojego życia masz już jasny obraz tego, kiedy masz najwięcej energii. Jeśli tak nie jest, warto poświęcić trochę czasu, aby się tego dowiedzieć.

Dlaczego?

Ponieważ uczenie się wymaga energii, tak jak ćwiczenie.

W poprzedniej części omówiłem, jak zaplanowałem jogging na wczesne poranki. Zrobiłem to, ponieważ wiem, że o tej porze mam najwięcej energii.

Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z nauki języka, powinieneś zrobić coś podobnego. Musisz zaplanować swoje sesje nauki w okresach największej energii .

Jeśli wiesz, że po pracy jesteś zwykle śmiertelnie zmęczony, to nie jest to dobry czas na naukę. Jeśli natomiast złapiesz drugi wiatr w nocy, być może jest to bardziej odpowiedni czas na naukę.

Osobiście, zawsze czuję się skupiony i pełen energii zaraz po porannym biegu, więc często właśnie wtedy siadam i uczę się greki lub węgierskiego. Wiem też, że mój poziom energii odbija się wczesnym wieczorem, więc jeśli nie mogę się uczyć rano, zawsze mam drugą okazję.

3. Zacznij od odliczania

Oczywiście, jeśli nie masz chęci do nauki, żadna ilość planowania i zarządzania energią nie sprawi, że to się stanie.

Zarządzanie tym pragnieniem - motywacją - jestostatnim kluczem do codziennej nauki języka.

Współczesna koncepcja motywacji wydaje się być zgodna z prawem przyczyny i skutku: najpierw jest motywacja, a potem działanie.

Przez wszystkie moje lata nauki przekonałem się jednak, że jest to odwrotność tej zasady. Zazwyczaj stwierdzam, że to podjęcie działania tworzy motywację do nauki, a nie odwrotnie.

Kiedy najpierw działam, widzę, że zmierzam w kierunku swoich celów. To mnie inspiruje i daje mi motywację do podejmowania kolejnych działań. Działanie tworzy motywację, a ta z kolei tworzy działanie. I tak dalej, i tak dalej, ad infinitum.

Aby uczyć się języka każdego dnia, musisz wyćwiczyć się w postrzeganiu motywacji w ten sposób - jako czegoś, co jest konsekwencją działania, a nie jego przyczyną.

Najprostszym sposobem, aby to zrobić jest pięciosekundowe odliczanie.

Za każdym razem, gdy poczujesz, że brakuje Ci motywacji do rozpoczęcia sesji nauki języka (lub czegokolwiek innego ważnego, naprawdę), odliczaj od pięciu do jednego.

5...

4...

3...

2...

1...

A potem po prostu zacznij!

Może się to wydawać zbyt proste, ale przekonałem się, że jest to bardzo skuteczna metoda podejmowania działań. I oczywiście, kiedy już zacznę działać, mam mnóstwo motywacji, aby kontynuować.

 

Twój najlepszy sposób na naukę języka

No i masz!

Dzięki tym trzem prostym wskazówkom, teraz wiesz jak uczyć się każdego języka na co dzień.

Niechętnie zaczynasz?

Wypróbuj wskazówkę trzecią od razu!

Odliczaj od pięciu do jednego i zacznij planować swoją naukę języka na cały tydzień. Dowiedz się, kiedy masz najwięcej energii i zdecyduj, jakie czynności będziesz wykonywać w ciągu najbliższych siedmiu dni.