Usługi tłumaczeniowe

Jak nauczyć się francuskiego: Przewodnik dla początkujących krok po kroku

Strona Język francuski ma w sobie niezaprzeczalną elegancję, zwłaszcza jeśli chodzi o jego brzmienie. Jednak wielu początkujących uważa, że jego opanowanie jest trudne ze względu na takie problemy, jak zawiłości gramatyczne i ortograficzne.

W tym artykule opisujemy, jak nauczyć się francuskiego w 10 prostych krokach, które możesz wykonać, nawet jeśli masz napięty grafik. A więc czytaj dalej i rozpocznij swoją język francuski poniżej. Allez!

Krok 1. Zacznij od nauki języka francuskiego dźwięki

Strona alfabet francuski ma takie same litery jak angielskii ponad 28% angielskich słów ma pochodzenie francuskie. To więcej niż w jakimkolwiek innym języku. To sprawia, że jest to jeden z najłatwiejszych języków do nauki dla Anglików. Wyjątkiem jest jednak fakt, że niektóre litery mają akcenty.

Jak widać w poniższej tabeli, wymawia się je inaczej niż angielski litery. W miarę uczyć się języka francuskiegoważne jest, aby zwracać uwagę na dźwięki, a nie na litery.

W języku francuskim występują 23 spółgłoski i 16 samogłosek. Jeśli jesteś Anglikiemznasz już 20 spółgłosek i 6 samogłosek. Pozostają Ci więc do nauki 3 nowe spółgłoski i 10 samogłosek.

Zapoznanie się z alfabetem francuskim i dźwiękami każdej litery jest bardzo ważne. Jeśli jeszcze nie zacząłeś uczyć się francuskich dźwięków, masz teraz zadanie domowe na resztę dnia.

Krok 2. Zacznij mówić po francusku (teraz)

Możesz czuć się nieswojo za po raz pierwszy ale przyzwyczajenie się do niego i powolne budowanie pewności siebie jest bardzo ważnym początkowym krokiem.

Aby poprawić swoje umiejętności mówienia, zalecamy podjęcie następujących kroków:

Skorzystaj z pomocy nauczyciela języka francuskiego

O ile pasywne i aktywne słuchanie można łatwo włączyć do codziennego życia, o tyle rozmowa z native speakerem jest o wiele trudniejsza. Dzięki Preply możesz zarezerwować lekcje 1 na 1 lekcje francuskiego z native speakerami. Dzięki temu zdobędziesz doświadczenie w słuchaniu, prowadzeniu prawdziwej rozmowy po francuskui ćwiczyć swoje umiejętności mówienia.

Znajdź język wymiana językowa

Dzięki aplikacje do wymiany językowejmożesz być połączony z native speakerami języka francuskiego którzy nauczą Cię swojego języka, a w zamian Ty nauczysz ich swojego. Jeśli zaprzyjaźnisz się ze swoim partnerem do wymiany językowej, może on stać się nieformalnym nauczycielem francuskiego i oboje na tym skorzystacie.

Jest to dobra opcja, jeżeli masz ograniczony budżet, ponieważ wymiany są bezpłatne i często kursy francuskiego mogą być drogie. Wymiany językowe mogą jednak nie być zorganizowane i trudno w nich robić postępy, dlatego zawsze lepiej jest pracować z "prawdziwym" nauczycielem.

Poszukaj strony Kultura francuska

Poszukaj lokalnych ośrodków i wspólnot kultury francuskiej i znajdź sposób, aby przyłączyć się do ich działalności. Zacznij Kursy języka francuskiego w zakresie sztuki, muzyki lub innych zajęć, które Cię interesują. Jeśli rozwijasz jakąś umiejętność lub rozpoczynasz nowe hobby, dlaczego nie zrobić tego po francusku?

Korzystaj także z francuskiego jedzenia i napojów. Zadaj sobie pytanie: czy są w okolicy bary i restauracje, w których mogę poćwiczyć swój francuski? Jeśli tak, skorzystaj z tego. Na początku mogą pojawić się pewne trudności, ale wytrwałość sprawi, że w krótkim czasie zaczniesz się skutecznie porozumiewać.

Krok 3. Czytaj po francusku

Niemożliwe jest opanowanie języka bez obcowania z literaturą. Nawet jeśli nie możesz w tej chwili czytać Prousta czy Hugo, nie oznacza to, że powinieneś całkowicie zrezygnować z czytania po francusku.

Zapytaj wielu ekspertów o ich wskazówki dotyczące nauki języka francuskiego, a będą oni zgodni - początkujący powinni zacząć od prostych, łatwych do zrozumienia książek. My polecamy następujące pozycje:

 • "Le Petit Prince" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego
 • "Mon père est femme de ménage" Saphia Azzeddine
 • "Le Petit Nicolas" René Goscinny

Inną dobrą radą jest szukanie książek, których fabułę już dobrze znasz (np. Harry Potter) i próbowanie czytania ich po francusku.

Możesz również czytać wiadomości po francusku lub subskrybować biuletyny informacyjne. Polecamy ten francuskojęzyczny newsletter który codziennie wysyła nowe, darmowe materiały.

Krok 4. Zwróć szczególną uwagę na dźwięk

Jeśli osiągnąłeś wysoki poziom rozumienia tekstu czytanego, nadal możesz być zdezorientowany, gdy ktoś mówi do Ciebie po francusku. Dzieje się tak dlatego, że różnice między francuskim pisanym a mówionym są tak znaczące, że mogą sprawiać wrażenie dwóch różnych języków.

Dlatego tak ważne jest włączenie słuchania do rutynowej nauki francuskiego. Czytanie jest przyjemnym i wygodnym sposobem na wzbogacenie francuskiego słownictwa, ale niekoniecznie pomoże Ci zrozumieć panią w cukierni.

Istnieje wiele sposobów, aby zapoznać się z francuskim mówionym online:

 • Sprawdź Bien Dire gdzie znajdziesz nagrania audio z rozmowami rodowitych Francuzów.
 • Posłuchaj francuskich podcastów. Polecamy Coffee Break French dla początkujących.
 • Słuchaj francuskiej muzyki, wyszukując listy odtwarzania, które Ci się podobają na SpotifyApple Music, lub ulubionych kanałach Youtube.
 • Słuchaj audiobooków. Poszukaj francuskojęzycznych wersji swoich ulubionych książek w serwisie Audible lub wypożycz je z lokalnej biblioteki (jeśli są dostępne).
 • Poszperaj w serwisie YouTube. Zastanów się, jakie rodzaje filmów zazwyczaj oglądasz (np. wystrój wnętrz, rozwój osobisty, vlogi), a następnie znajdź francuskich YouTuberów, którzy tworzą filmy na te tematy. W ten sposób nauczysz się naturalnego, nowoczesnego języka francuskiego. Stephen Krashen, ekspert w dziedzinie lingwistyki, twierdzi, że aby nauczyć się nowego języka, treść musi być na tyle zrozumiała, abyśmy pojęli jej sedno (nawet jeśli niektóre pojęcia pozostają poza naszym zasięgiem). Jeśli więc nie rozumiesz po kilku pierwszych minutach, poszukaj czegoś innego.
 • Znajdź YouTuberów, którzy poświęcili swoje kanały nauce francuskiego. Nasi faworyci to innerFrench (bardziej odpowiedni dla osób średnio zaawansowanych i zaawansowanych) oraz Kawałek francuskiego (dla początkujących i średnio zaawansowanych).

Krok 5. Oglądanie filmów i telewizji po francusku

Filmy są doskonałym narzędziem do nauki języków obcych. Jeśli uwielbiasz oglądać filmy w wolnym czasie, dlaczego nie obejrzeć ich po francusku? Dzięki temu lepiej zrozumiesz wzorce komunikacyjne języka i poznasz kulturę. Dodatkową korzyścią z oglądania francuskich filmów jest to, że stymulują one Twój mózg do myślenia po francusku.

Zalecamy oglądanie filmów z francuskimi napisami na początku, ale po pewnym czasie spróbuj je wyłączyć, abyś mógł doskonalić swoje umiejętności słuchania i rozumienia bez polegania na czytaniu. Nie wahaj się również robić pauz, notować i powtarzać niektórych zwrotów. Ta obszerna lista filmów dla nauka francuskiego na pewno się przyda.

Pro tip: Chociaż może być kuszące, aby zagłębić się w oryginalne francuskie seriale serialach i filmach, może łatwiej będzie zacząć od Angielski filmów w języku angielskim, które już znasz i które zostały zdubbingowane na język francuski (powszechna praktyka we Francji). Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić o śledzenie fabuły, rozumiejąc jednocześnie język francuski.

Krok 6. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami wymowy

Wymowa francuska może być myląca dla początkujących. Przede wszystkim język ten zawiera dźwięki, które nie występują w języku angielskim. Ponadto jest w nim wiele zawiłości, np. jedna litera może mieć wiele dźwięków i istnieją wyjątki od standardowych reguł.

Możesz zrozumieć, jeśli ktoś zapyta Cię 'Parlez-vous français?"; jednak Twoja wymowa musi być dobra, abyś mógł prowadzić prawdziwą rozmowę po francusku i być zrozumianym.

Poniżej znajduje się krótki przegląd ogólnych zasad wymowy, abyś mógł rozpocząć swoją naukę języka francuskiego:

 • Wszystkie samogłoski w wyrazie muszą być wymawiane, podczas gdy w angielskim rodzimi użytkownicy języka "połykają" (nie wymawiają) niektóre samogłoski. Na przykład, zdanie "do you know what I mean?" wymawia się jako "due know what I mean?". Samogłoski "do" i "you" są zredukowane do jednego dźwięku. W języku francuskim to się nie zdarza.
 • Część uroku języka francuskiego tkwi w jego akcentowaniu. W przeciwieństwie do . angielskiegogdzie akcent może paść na każdą sylabę, w języku francuskim jest on zawsze na ostatniej wymawianej sylabie. Podczas nauki języka francuskiego radzimy obejrzeć ten filmik na Youtube na temat Francuski akcent sylabowy.
 • Jeżeli wyraz kończy się spółgłoską, a następny zaczyna się samogłoską lub niemym "h", wówczas końcowa spółgłoska łączy się z następującą po niej samogłoską.

Jak więc możesz uczyć się francuskiego online samodzielnie, jeśli dźwięki i wymowa są tak trudne do opanowania? Najlepszym sposobem jest znalezienie kompleksowy przewodnik po kombinacjach liter i dźwięków i zapamiętać ich zasady. Łamigłówki językowe to również zabawny sposób na doskonalenie wymowy.

Oczywiście, nauka innych umiejętności, takich jak mówienie i słuchanie, będzie miała duży wpływ na twoją francuską wymowę.

Krok 7. Uaktywnij swoje słownictwo poprzez naukę francuskich słów i zwrotów

Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz zrobić, gdy rozpocząć naukę języka francuskiego jest zrozumienie podstawowego słownictwa, zwrotów i liczebników. Początkujący zwykle zaczynają ćwiczyć słówka, które pomogą im w spotkaniu z Francuzówzadawać podstawowe pytania i przedstawiać się. Używając strony flashcards pomoże Ci również zapamiętać francuskie zwroty których nauczyłeś się wcześniej.

Nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z poniższymi przydatne zwroty na powitanie po francusku.

Pozdrowienia i przydatne zwroty:

 • Bonjour ! (bohn-jhoor) - Witaj!
 • Bonsoir ! (bohN-swahr!) - Dobry wieczór!
 • Au revoir ! (ohr-vwahr!) - Do widzenia!
 • S'il vous plaît.(seel vooh pleh.) - Proszę.
 • Je vous en prie. (zhuh vooh-zahN pree.) - Nie ma za co!
 • Merci. (mehr-see) - Dziękuję.
 • Pardon/Excusez-moi. (pahr-dohN/eks-kew-zey-mwah.) - Przepraszam.

Przydatne pytania do nauki podstaw języka francuskiego:

 • Est-ce que vous parlez anglais ? (ehs-kuh vooh pahr-ley ahN-gleh?) - Czy mówisz po angielsku? angielskim?
 • Comment allez-vous ? (koh-mahN-tah-ley-vooh?) - Jak się masz?
 • Comment vous appelez-vous ? (koh-mahN vooh-zah-pley-vooh?) - Jak masz na imię?
 • Quelle heure est-il ? (kehl uhr eh-teel?) - Która jest godzina?
 • Où est-ce que je peux trouver... ? (ooh ehs-kuh zhuh puh trooh-vey....?) - Gdzie mogę znaleźć ...?

Krok 8. Zrób listę podstawowych zaimków, rzeczowników i czasowników

Buduj swój francuskiego słownictwa zaczyna się od podstawowych słów. Ich poznanie pozwoli Ci mówić o ludziach, miejscach i rzeczach, które Cię otaczają. Niemożliwe jest utworzenie zdania bez czasownika, więc dobrym miejscem do rozpoczęcia nauki są powszechnie używane francuskiej koniugacji czasowników.

Innym sposobem jest kategoryzowanie różnych typów słów według tematów i tworzenie list docelowych. W ten sposób będziesz uczyć się jednego tematu i rodzaju słów na raz, co jest sprawdzoną i skuteczną metodą nauki nowych słów. Na przykład, możesz zacząć od nauki zaimków:

 • je - ja
 • tu - ty (nieformalnie)
 • il - on
 • elle - she
 • on - my (nieformalnie)
 • nous - my
 • vous - wy liczba mnoga/formalna
 • ils - they (masc.)
 • elles - one (fem.)

Zwróć też uwagę na francuskie liczebniki. Będą one potrzebne podczas zakupów, wymiany pieniędzy i transportu podczas podróży do Francji. Nauczenie się podstawowych francuskich czasowników, rzeczowników i liczebników tak szybko, jak to możliwe, jest ważne, ponieważ pozwoli Ci to zanurzyć się w języku francuskim i od razu zacząć rozmawiać z ludźmi.

Warsztaty: Zbuduj swój indywidualny plan nauki (i trzymaj się go)

Weź udział w warsztatach na żywo z YouTuberką i trenerką językową Lindie Botes, aby stworzyć swój osobisty plan nauki języka i trzymać się go w 2022 roku.

 • Zarejestruj się teraz

Krok 9. Opanuj podstawowe zasady gramatyczne

Nauka podstawowych słów jest pierwszym ważnym krokiem na drodze do płynnego posługiwania się językiem. Konieczne jest również prawidłowe konstruowanie zdań poprzez stosowanie poprawnej gramatyki. Nie ma jednego, łatwego sposobu na nauka francuskiego gramatyki francuskiej, ale zalecamy, abyś zaczął od zapoznania się z poniższymi zasadami:

 • Płeć rzeczowników. Rzeczownik jest albo męski, albo żeński. Warto zrozumieć, jak to działa i na jakie wzorce należy zwracać uwagę.
 • Użycie rodzajników. Język francuski ma rodzajnik "la" dla rzeczowników rodzaju żeńskiego i "le" dla rodzaju męskiego; rodzajnik "l'" jest również używany, gdy następujący po nim rzeczownik zaczyna się od samogłoski. Istnieją również rodzajniki nieokreślone "un" i "une" dla rzeczowników rodzaju męskiego i żeńskiego.
 • Koniugacja czasowników. Czasowniki francuskie odmieniają się w zależności od podmiotu w zdaniu. Istnieją standardowe zasady "regularne" oraz wyjątki zwane "nieregularnymi". Poznanie zasad koniugacji czasowników regularnych i kilku najczęściej spotykanych nieregularnych jest dobrym punktem wyjścia.
 • Czasy czasowników. W języku francuskim, istnieje 12 aktywnie używanych czasów czasowników. Zacznij od nauki czasu teraźniejszego ("présent de l'indicatif"/"indicative present"), imiesłowów biernych (używanych do tworzenia czasu przeszłego) oraz nieregularnych form czasu przyszłego.

Krok 10. Otocz się wszystkim, co francuskie

Zaangażuj się w językiem francuskim tak bardzo, jak to tylko możliwe. Celem jest osiągnięcie poziomu, na którym będziesz myśleć, żartować, a nawet marzyć po francusku.

Chociaż zanurzenie w języku kojarzy się zazwyczaj z wyjazdem za granicę, istnieją sposoby, aby zanurzyć się w języku francuskim, nawet jeśli nie zarezerwowałeś jeszcze biletu do Paryża do Paryża. Na przykład:

 • Zmień domyślny język swojego telefonu, tabletu i komputera na francuski.
 • Ściągaj filmy, seriale, audiobookii podcasty w języku francuskim, aby łatwo zanurzyć się w lekturze podczas podróży. Nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego, to i tak jest to bardzo wartościowe, ponieważ bierne słuchanie jest istotną częścią zanurzenia się w języku.
 • Gdy próbujesz nowych przepisów, poszukaj ich w języku francuskim! Być może skończysz z przesadnie przyprawionym curry lub suchym chlebkiem bananowym, ale korzyści dla Twojej nauki języka francuskiego będą liczne!

Krótkie posłowie

Samodzielna nauka języka jest trudna, ale zastosowanie się do opisanych przez nas kroków zapewni Ci dobry start. Zalecamy jak najszybsze znalezienie profesjonalnego korepetytora, który pomoże Ci w efektywniejszej nauce i, co najważniejsze, w regularnym mówieniu po francusku.

Mów po francusku, kiedy tylko możesz, i ćwicz czytanie, słuchanie i pisanie. Sugerujemy również cotygodniowe podsumowania tego, czego się nauczyłeś, aby wiedza ta utkwiła Ci w pamięci i abyś miał motywację do dalszej nauki, widząc swoje postępy.

Dzięki Preply możesz przeglądać bazę wykwalifikowanych korepetytorów francuskich i wybrać tego, który najbardziej Ci odpowiada. Na co więc czekasz? Znajdź najlepszego dla siebie korepetytora na Preply i rozpocznij swoją podróż do płynnego posługiwania się językiem francuskim już dziś. Voilà!