Usługi tłumaczeniowe

Śledzenie postępów w nauce języka: Moje 4 najlepsze metody

Droga do mistrzostwa językowego jest długa. Tak długa, że często można się zastanawiać, czy naprawdę robisz jakiekolwiek postępy w nauce języka.

Kiedy zaczynasz naukę, zwycięstwa przychodzą szybko i łatwo. Wszystko jest nowe, więc możesz podwoić lub potroić swoją znajomość języka w ciągu kilku dni.

Nie trzeba jednak długo czekać, żeby wszystko zwolniło. Nadal łatwo jest nauczyć się nowych słów i zwrotów, ale jak krople w wiadrze, nie dodają one wiele do tego, co już posiadasz.

Zastanawiasz się, kiedy w końcu przejdziesz z etapu początkującego do średniozaawansowanego; może już to zrobiłeś, ale trudno powiedzieć. Nie ma żadnej mapy drogowej, która mówiłaby ci, gdzie kończy się jeden poziom, a zaczyna drugi, a to może być poważnie zniechęcające.

Rozwiązaniem jest oczywiście opracowanie własnej mapy drogowej. Stworzenie nawyków, systemów i ram, które pozwolą Ci śledzić nie tylko to, gdzie już byłeś w swojej nauce języka, ale także to, gdzie chcesz dojść.

Czytaj dalej, a pokażę Ci jak to wszystko zrobić, abyś mógł śledzić swoje postępy w nauce języka i pozostać zmotywowanym na każdym etapie tej podróży.

1. Przedkładaj budowanie systemu nad wyznaczanie celów

Żyjemy w społeczeństwie, które ma obsesję na punkcie celów.

Z pewnością to zauważyłeś. Pod koniec i na początku każdego roku, jest niekończący się szum wokół postanowień noworocznych, dokonywania poważnych zmian i wyznaczania tych wielkich, włochatych, zuchwałych celów.

Dla wielu ludzi jest to czas w roku, kiedy cele związane z nauką języków obcych wysuwają się na pierwszy plan.

Mówią oni rzeczy takie jak:

 • Do końca roku chcę biegle mówić po hiszpańsku
 • Muszę zdać test TOEFL (angielski) w kwietniu
 • 2020 to rok, w którym w końcu osiągnę poziom średniozaawansowany w chińskim mandaryńskim.

Nie ma nic złego w tych celach, same w sobie. Ja również miałem wiele podobnych. W rzeczywistości, mam żywe wspomnienia z wielu godzin spędzonych w szkole na spisywaniu list wszystkich języków, których chciałem się nauczyć, i dokładnie tego, jak wykwalifikowany chciałem być w każdym z nich.

Cele te zawodzą jednak w realizacji. Chociaż z pewnością stałem się biegły w szczodrej garstce języków, które zapisałem na tych listach, nie zrobiłem tego we wszystkich, ani nawet w większości z nich .

Chociaż moje cele dawały mi coś, do czego mogłem dążyć, nie gwarantowały, że faktycznie poczynię postępy w tym kierunku. Tak naprawdę postępy przychodziły z innego miejsca.

Ale jeśli postęp nie bierze się z celów, to skąd się bierze?

Nie byłem pewien odpowiedzi na to pytanie, dopóki nie przeczytałem książki Atomowe nawyki autora Jamesa Clear.

postep

2. Jakość twojej nauki jest jakością twojego systemu nawyków

W Atomic Habits Clear utrzymuje, że prawdziwym katalizatorem zmiany zachowań nie są cele, ale systemy. Mówiąc prościej, jeśli twoje nawyki i styl życia są zbudowane w oparciu o pewną tożsamość (np. bycie sprawnym fizycznie, niepalącym lub uczącym się japońskiego), wtedy w naturalny sposób będziesz dążyć do osiągnięcia tych celów, nawet jeśli nigdy ich wyraźnie nie wyznaczyłeś.

W całej książce Clear powtarza kluczowe zdanie:

"Nie wznosisz się do poziomu swoich celów. Spadasz do poziomu swoich systemów".

Teraz możesz się zastanawiać, dlaczego ja, Luca Lampariello, wspominam o tym wszystkim, w artykule nie o nawykach, ale o śledzeniu postępów.

To naprawdę proste: jeśli chcesz ocenić, jak dobrze przebiega Twoja nauka języka, wystarczy, że zastanowisz się nad jakością swoich nawyków językowych.

Na przykład, czy:

 • Ćwiczysz codziennie?
 • Stosujesz się do ustalonego harmonogramu nauki?
 • Wykraczasz ze swoimi umiejętnościami poza swoją strefę komfortu?
 • Robisz notatki i zastanawiasz się nad jakością swoich sesji nauki?
 • Uczysz się na własnych błędach?

Choć z pewnością nie są to jedyne dobre nawyki w nauce języka, wiele z nich jest wspólnych dla niektórych z najbardziej utalentowanych osób uczących się języka na świecie.

Razem, te nawyki tworzą system, który może niezawodnie poprowadzić każdego w kierunku mistrzostwa językowego, bez względu na to, czy są to cele czy nie.

Jeśli więc chcesz śledzić swoje postępy, nie skupiaj się obsesyjnie na tym, jak blisko lub daleko jesteś od poziomu średniozaawansowanego lub zaawansowanego. Zamiast tego zastanów się nad codziennym "systemem" nawyków, które nieuchronnie doprowadzą Cię do poziomu, do którego dążysz.

3. Stwórz swój własny system nauki języka

Twój system nawyków uczenia się jest jak silnik, który porusza Cię do przodu w podróży językowej. To świetnie, ale jak wszyscy wiemy, działający silnik nie jest dobry, jeśli nie wiesz gdzie kierować samochodem!

Najbardziej przejrzystym sposobem na wizualizację postępu, jaki robisz na swojej drodze, jest mapa. W naszym przypadku nie jest to dosłowna mapa, ale mapa obrazkowa, która mówi nam o dwóch rzeczach: gdzie byliśmy i dokąd zmierzamy.

W świecie nauki języków obcych, te "mapy" nazywane są ramami. Zasadniczo, są to wykresy, które dzielą całe doświadczenie nauki języka na dyskretne poziomy i zestawy umiejętności, począwszy od zupełnie początkującego, aż do płynności zbliżonej do rodzimej.

Najpopularniejszym z tych systemów jest Europejski System Opisu Kształcenia Językowego, czyli CEFR. Zawiera on sześć poziomów alfanumerycznych, począwszy od A1, poprzez A2, B1, B2, C1, aż do C2. Wiele krajów oferuje egzaminy językowe zgodne z każdym poziomem.

Chciałabym polecić Ci mierzenie swoich postępów według skali CEFR, ale prawda jest taka, że sama skala jest prawie zbyt skomplikowana, aby przeciętna osoba mogła z niej korzystać.

Zamiast więc polegać na CEFR, chciałbym zasugerować, abyś opracował swój własny system nauki, który pomoże ci podzielić naukę języka na znaczące części, które pomogą ci zorientować się, jak powinieneś się uczyć w danym momencie swojej podróży.

(Nie martw się, to nie jest tak skomplikowane jak się wydaje).

Zwykle dzielę naukę języka na trzy główne etapy: początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany.

Następnie zadaję sobie pytanie:

 • Co to znaczy być początkującym?
 • Co to znaczy być uczniem średnio zaawansowanym?
 • Co to znaczy być zaawansowanym uczniem?

Dla mnie każdy z tych etapów oznacza, że rozwinąłem pewne umiejętności w języku docelowym. Zaczynam więc przypisywać konkretne "umiejętności docelowe" do każdej fazy.

Następnie, dla każdego poziomu, pozostaje jedno pytanie - jak mogę rozwinąć konkretne umiejętności, których szukam?

Odpowiedź leży w trzech rzeczach:

 • Z czego się uczę(moje zasoby)
 • Jak się z tego uczę (moje metody)
 • Kiedy się tego uczę (mój harmonogram).

Używając powyższego, oto przykład tego, jak opisuję fazę początkującą mojej nauki:

Bycie początkującym oznacza:

 • Być w stanie zidentyfikować i wymówić poszczególne dźwięki w moim języku docelowym
 • Być w stanie czytać pismo mojego języka docelowego (lub jego uproszczoną wersję, jak pinyin dla mandaryńskiego chińskiego), gdy słucham mówionych słów.
 • Umiejętność przekładania prostych pomysłów tam i z powrotem pomiędzy moim językiem ojczystym a językiem docelowym.

Następnie mamy system, który stworzyłem, aby te rzeczy były możliwe:

 • Czego się uczę (Assimil's With Ease Coursebook & Audio)
 • Jak się z tego uczę (moja własna metoda tłumaczenia dwukierunkowego )
 • Kiedy się uczę (przez pierwsze 3-4 miesiące nauki języka)

Ważne jest, aby zauważyć, że to jest tylko to, co robię dla fazy początkującej. W fazie średnio zaawansowanej stosuję zupełnie inny system, a w fazie zaawansowanej jeszcze inny. W sumie, te trzy systemy składają się na mój własny system nauki języka.

Aby naprawdę być w stanie śledzić swoje postępy w nauce języka obcego, musisz stworzyć swój własny system. Może on być podobny do mojego, lub zupełnie inny.

Ważne jest to, że pomoże Ci on poruszać się po krajobrazie nauki języka w miarę podnoszenia się Twojego poziomu umiejętności, tak aby postępy były widoczne przez cały czas.

4. Świętuj zwycięstwa, zarówno duże jak i małe

Ostatnią lekcją, którą chcę się podzielić na temat dobrego śledzenia postępów w nauce, jest znaczenie świętowania postępów we wszystkich ich formach.

Osoby uczące się języków obcych, podobnie jak wiele innych osób, mają tendencję do świętowania postępów tylko wtedy, gdy są to kamienie milowe, takie jak pierwsza rozmowa w języku docelowym lub zdanie ważnego egzaminu certyfikacyjnego.

To są wspaniałe rzeczy, które powinny być świętowane, ale problem z takimi osiągnięciami polega na tym, że nie ma ich zbyt wiele. Jeśli cokolwiek, prawdopodobnie osiągniesz główne cele takie jak te raz lub dwa razy w roku, jeśli nie rzadziej.

Kiedy świętujesz osiągnięcie głównych celów językowych, będziesz czuł się pewny siebie i zmotywowany, ale w długich przerwach między nimi, możesz poczuć się zniechęcony, a nawet bliski całkowitego poddania się.

Rozwiązaniem w tym przypadku jestobniżenie poprzeczki tego, co stanowi "duże osiągnięcie w nauce języka".

Prawda jest taka, że jest wiele mniejszych momentów w trakcie Twojej podróży, które są tak samo warte świętowania jak te wielkie, przełomowe. A co najlepsze, te małe momenty zdarzają się o wiele częściej niż te wielkie.

To, co musisz zrobić, to zrobić listę wszystkich małych "zwycięstw" w nauce języka, które są dla Ciebie ważne, abyś mógł na nie zwracać uwagę podczas swojej podróży i świętować je, gdy zajdzie taka potrzeba.

Na przykład, możesz świętować:

 • Kiedy rozszyfrujesz nowe słowo w kawałku audio, którego wcześniej nie rozumiałeś.
 • Kiedy jesteś w stanie podążać za sednem podsłuchanej rozmowy w języku docelowym.
 • Za każdym razem, gdy rozmawiasz z native speakerem, czy to przez krótki, czy długi okres czasu.
 • Za każdym razem, gdy porozumiewasz się z native speakerem bez powrotu do angielskiego lub swojego języka ojczystego.

Jak dokładnie uczcisz te małe zwycięstwa zależy od Ciebie, ale polecam opracowanie systemu nagród, który sprawi, że będziesz szczęśliwy i zmotywowany do dalszej pracy.

Nawet coś tak prostego jak kawałek ulubionego cukierka za każdym razem, gdy osiągniesz jedno z powyższych "zwycięstw" może być pomocne.

Wnioski

 

Kroki i strategie, których nauczyłem Cię powyżej pomogą Ci śledzić postępy w nauce języka i sprawią, że będą one bardziej widoczne i namacalne niż kiedykolwiek wcześniej.

Ważne jest, aby postępy były widoczne i namacalne, ponieważ jeśli nie będziesz widział lub czuł, że posuwasz się do przodu w swojej podróży językowej, zaczniesz tracić motywację, a nawet będziesz ryzykował, że całkowicie zrezygnujesz z tej podróży.

I uwierz mi, to jest coś, co może Ci się przytrafić bez względu na to, czy jesteś początkującym czy doświadczonym weteranem nauki języków obcych.

Z silnymi nawykami, jasnymi ramami dla postępów i zdrowym systemem nagród, możesz przekształcić długą i pozornie ciemną drogę do mistrzostwa językowego w dobrze oświetloną ścieżkę, na której będziesz miał jasne, pewne poczucie kierunku.

Więcej znajdziesz na: http://zwrotypoangielsku.pl/